بیانیه سازمان ادوار تحکیم وحدت به مناسبت 8 مارس روز جهانی زن

Posted: March 7, 2015 in Uncategorized

سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) به مناسبت هشتم مارس روز جهانی زن با صدور بیانیه ای ضمن گرامیداشت این روز به عنوان «نماد تاریخ طولانی و درخشان مبارزات زنان جهان برای دست یابی به برابری و رفع هرگونه ستم عیله آنان» خواستار «الغاء تمام قوانین تبعیض آمیز علیه زنان و توقف سیاست های نادرست محدودکننده، به خصوص سهمیه بندی و تفکیک جنسیتی و آزادی همه فعالین زن زندانی در ایران» شد.

متن این بیانیه که ادوار نیوز ارگان رسمی این سازمان منتشر کرده به شرح زیر است:

به نام خدا

8 مارس روز جهانی زن، نماد تاریخ طولانی و درخشان مبارزات زنان جهان برای دست یابی به برابری و رفع هرگونه تبعیض و ستم علیه آنان است. اگرچه اکنون ارزش های دموکراتیک و اصول حقوق بشر بیش از گذشته مورد پذیرش و احترام جهانیان است اما باید اعتراف کنیم که ما هنوز هم در یک جهان مردانه به سر می بریم. چنانکه حتی در توسعه یافته ترین ممالک دنیا هم در همه ساختارهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی، تبعیض و نابرابری علیه زنان به چشم می خورد. و این نیمه پنهان بشریت، هنوز نتوانسته است به جایگاه شایسته انسانی خویش دست یابد.

زنان هنوز هم در اقصی نقاط جهان، قربانی تبعیض و نابرابری هستند و فرصت های برابر از آنان دریغ می شود. در بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی فرصت های اشتغال برای زنان و مردان به یکسان فراهم نیست و دستمزد برابر دریافت نمی کنند. بررسی شاخص های آموزش، اشتغال و سلامت زنان در جوامع توسعه نیافته، نشان از یک شکاف و نابرابری جنسیتی عمیق و ریشه دار در جهان کنونی دارد.

در این جهان نابرابر، زنان ارزان ترین نیروهای کار به شمار می روند . آنان اصلی ترین قربانیان خشونت و تجاوز هستند؛ چه در خانه و چه در جامعه. با وقوع جنگ در هرگوشه از جهان زنان در صف اول قربانیان آن قرار می گیرند، به خصوص در چند سال اخیر با خیزش و ظهور بنیادگرایان در خاورمیانه و آفریقا، زنان بیش از دیگران قربانی سیاست های مضاعف غیرانسانی آنها شده اند. هنوز هم جهان برای زنان ناامن است و حل این مشکل اگرچه مستلزم مبارزه مستمر زنان است، اما گذار از این وضعیت اسف بار، نیازمند همراهی تمامی انسان های آزاده است.

در ایران نیز، زنان به علت وجود سلسله قوانین نابرابر وتسلط فرهنگ عمیق و ریشه دار مردسالارانه، از تبعیض و نابرابری در سطوح مختلف رنج می برند. زنان ایرانی در طی سال های گذشته، یکی از اصلی ترین ستون های جنبش های تحول خواه و دمکراتیک را تشکیل داده اند؛ اشتیاق و علاقه شدید این قشر به ایجاد تغییرات دموکراتیک، در واقع، ریشه در دغدغه های برابری طلبانه آنان دارد. جنبش زنان ایران یکی از پرتحرک ترین جنبش های اجتماعی در طی دهه های اخیر است، که توانسته تا حدود زیادی صدای زن ایرانی را در جهان انعکاس دهد. حضور پرنشاط و معنادار زنان ایرانی در جامعه و به خصوص مشارکت سیاسی و مدنی آنها، اقتدارگرایان را به وحشت انداخته و آنها را مجبور به واکنش ساخته است.

تصویب یک سری از قوانین محدود کننده علیه حضور زنان در جامعه، حمایت از سیاست سهمیه بندی و تفکیک جنسیتی در دانشگاه، ایجاد جو رعب و وحشت از طریق اسیدپاشی و جلوگیری از فعالیت زنان هنرمند ؛ از جمله سنگ اندازی های اقتدارگرایان در طی سالیان گذشته است. اما زنان ایرانی بدون توجه به این موانع، همچنان به مبارزات خود ادامه داده و با روشنگری های کنشگران مدافع حقوق زنان و افزایش آگاهی اجتماعی به دستیابی پیروزیهای بیشتر امیدوار شده اند.

سازمان ادوار تحکیم وحدت ضمن تبریک روز جهانی زن به همه زنان و کنشگران خستگی ناپذیر در ایران، خواستار الغاء تمام قوانین تبعیض آمیز علیه زنان و توقف سیاست های نادرست محدودکننده، به خصوص سهمیه بندی و تفکیک جنسیتی و آزادی همه فعالین زن زندانی است. به باور ما، تغییر این قوانین تبعیض آمیز، یک نقطه شروع مناسب برای زنان ایرانی در جهت نیل به برابری است. در پایان امیدواریم با همراهی همه زنان و مردان آزادیخواه ، شاهد دنیایی باشیم که در آن هیچ نشانی از نابرابری به خاطر رنگ، نژاد، زبان و جنسیت و… در میان نبوده باشد.

سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت)

یکشنبه 17 اسفند ماه هزار و سیصد و نود سه

ادوار کبک آگاه است

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s