حبس یا حصر!

Posted: February 2, 2014 in Uncategorized

مصطفی خسروی-شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ حوالی ساعت ۲۳:۰۰ سرانجام پس از سه سال زندان انفرادی، مهدی کروبی از خانه امن وزارت اطلاعات به منزل خود در جماران منتقل شد تا ادامه محدودیت ها و حبس غیر قانونی وی زین پس در قالب حصر خانگی ادامه یابد.

هر چند این انتقال، اتفاق مبارکی است و مهدی کروبی که در این سال ها دوران حبس و انفرادی را در خانه امن وزارت اطلاعات می گذراند زین پس می تواند در خانه خود و در کنار همسرش محصور باشد اما باید در نظر داشت که این تغییر تنها در شکل حبس و حصر بوده و کماکان محدودیت های سنگینی برای وی و خانواده ایشان از سوی نهاد های امنیتی بر قرار است.

در این میان آنچه شایسته توجه است، شایعه ای است که از ظهر روز شنبه در شبکه های اجتماعی منتشر شد که خبر از رفع حصر یکی از رهبران جنبش سبز به دستور رهبری می داد. شایعه ای به غایت شیرین اما در واقع تلخ که به نظر نگارنده اهدافی خاص و البته نامبارک را دنبال می کرد.

«طبق آخرین خبری که دارم امروز مامورین رسما منزل آقای کروبی رو ترک کردن و به دستور رهبری حصر پایان پدیرفته است.»

از شایعه تا واقعیت
از یک هفته پیش، زمانی که مهدی کروبی در یکی از بیمارستان های تهران بستری شده بود، ماموران وزارت اطلاعات خبر از تغییر مکان زندان انفرادی وی دادند و در همین راستا، اقدام به آماده سازی منزل ایشان در جماران نمودند، این آماده سازی که طبیعتا شامل قطع کلیه خطوط ارتباطی منزل و اصطلاحا ایمن سازی محل بود چند روزی طول کشید و در تمام این مدت شرط نهاد های امنیتی برای انتقال ایشان به منزل، سکوت خبری در این زمینه بود.

اما از ظهر روز شنبه شایعه ای مبنی بر رفع حصر از مهدی کروبی بنا به دستور رهبری و انتقال ایشان به منزل خود در شبکه های اجتماعی منتشر شد و این در حالی بود که کماکان ایشان در خانه امن وزارت اطلاعات در حبس بودند.

نگاهی به سابقه نهاد های امنیتی در شایعه سازی و بهره برداری های سیاسی آنها از این گونه خبر سازی ها نشان می دهد انتشار این شایعه چندان بی دلیل نبوده است، چرا که افکار عمومی طبیعتا بعد از گذشت سه سال از حبس و حصر غیر قانونی رهبران جنبش سبز و پس از روی کار آمدن دولت اعتدال و امید آن هم با مشارکت بسیاری از تحول خواهان در انتخابات ۹۲، انتظار دارند تا هر چه سریعتر این حبس ها و حصر ها به طور کامل بر طرف شده و رهبران جنبش سبز به آغوش ملت بازگردند.

حال به نظر می رسد قرار است انتقال مهدی کروبی از زندان انفرادی وزارت اطلاعات به حبس خانگی را، برای مردم مترادف رفع حصر این رهبر جنبش سبز و بازگشت او به منزل اش تعبیر کنند، منزلی که مانند خانه اختر، خود زندانی است با ابعادی کوچک تر، مامورانی بیشتر و نظارتی سخت تر و این دامی بود که تعدادی از رسانه های مستقل نیز گرفتار آن شده و این انتقال را با تیتر هایی همچون « بازگشت مهدی کروبی به خانه»‌ پوشش دادند و ناخواسته از درجه اهمیت ادامه حصر کاستند.

روحانی و حصر خانگی

واضح و مبرهن است که تلاش دولت اعتدال و امید در چند ماه گذشته، نتیجه ای جز آغاز درمان مهدی کروبی، انتقال به حصر خانگی و تغییراتی در رفتار نگهبانان حصر نداشته است که مطمئنا این نه تمام توان دولت در مواجه با وضعیت حصر است و نه پاسخگوی انتظارات مردم.

اگر چه زندان انفرادی مهدی کروبی در دولت احمدی نژاد آغاز شد و تا ۷ ماه پس از او ادامه یافت، اما حسن روحانی امروز در معرض این خطر قرار دارد که وزارت اطلاعاتش آغاز گر حصر خانگی کروبی نام گرفته و ادامه این رفتار غیر قانونی در دولت او نهادینه شود.
از همین روی امیدواریم این تغییرات مثبت ولو اندک، در روزهای آینده شتاب بیشتری گرفته و مردم در عرصه سیاست داخلی شاهد کارایی کلیدی باشند که روزی در دستان روحانی می درخشید.

منبع: سحام نیوز

ادوار کبک آگاه است

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s