دکتر سبحانی: کسانی که توافقنامه ژنو را ترکمنچای می‌نامند راهبرد جایگزینشان چیست؟

Posted: December 5, 2013 in Uncategorized

ادوار نیوز: در نشستی گرم و صمیمی که عصر چهارشنبه 14 آذرماه به همت «سازمان ادوار تحکیم وحدت-شعبه اصفهان» و با حضور جبهه‌ اصلاحات استان اصفهان در خانه‌ کارگر اصفهان برگزار شد، «دکترمحمدعلی‌سبحانی» مشاور وزیر امور خارجه و سفیر سابق ایران در لبنان و اردن به تشریح مفاد و دستاوردهای توافق‌نامه ژنو پرداخت و به سوالات حاضران پاسخ داد.

وی در این جلسه ضمن دفاع کامل از مفاد قرارداد ژنو آن را قابل دفاع و متوازن توصیف و شاهد اثبات این ادعای خود را چرخشی دانست که پس از امضای آن در فضای داخلی و عرصه بین‌المللی به نفع منافع سیاسی-اقتصادی ایران رقم خورده‌است.

این دیپلمات اصلاح‌طلب در ادامه اظهارداشت : «افرادی که توافق‌نامه را زیر سؤال می‌برند و آن‌را ترکمنچای می‌نامند و در داخل و خارج کشور، سیاست خارجه دولت را نفی می‌کنند باید به این پرسش اساسی پاسخ دهند که، پس راهبرد جایگزین در شرایط فعلی چیست؟ »

به گزارش ادوار نیوز، سفیر دولت اصلاحات در لبنان و اردن با تاکید بر امیدی که از انتخابات 24 خرداد که در جامعه به‌وجود آمده‌است از فعالین سیاسی اصفهان خواست ضمن پیگیری مطالبات 24 خرداد از بالا بردن انتظارات مردم برای رفع زودهنگام تحریم‌ها جلوگیری کنند.

وی افزود: «در آن زمانی که سیاست‌های هسته‌ای دولت محمدخاتمی با رعایت خط‌قرمز ورود پرونده به شورای امنیت تدوین شد بحث تحریم‌ها و آثار مخرب آن مورد توجه ما قرار گرفته‌بود ولی متاسفانه در زمان دبیری آقای لاریجانی بر شورای امنیت ملی اعلام شد که خط‌قرمزی برای بحث هسته ای وجود ندارد و رفته‌رفته کشور به وضعیتی دچار شد که امروز شاهد آن هستیم.

دکترسبحانی با ذکر این مطلب که بسیاری از تحریم‌هایی که در دوران صدام بر ضد عراق در شورای امنیت مصوب شد تا سال‌های سال رفع نشد و همین امروز هم مسؤولین عراقی با عواقب آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند تصریح کرد: «رفع همه تحریم‌ها پروسه‌ای زمان‌بر است و با صرف شش‌ماه و یک‌سال زمان رفع کامل تحریم‌ها و آثار سو ناشی از آن‌ها امکان‌پذیر نخواهدبود.»

دکترسبحانی پیش از این جلسه در همایشی که به همت دانشجویان اصلاح‌طلب دانشگاه اصفهان با موضوع «تبیین توافق‌نامه ژنو3» برگزار شد در پاسخ به سوالی در رابطه با مذاکرات پنهانی با امریکا با کمک پادشاه عمان پیش از مذاکرات ژنو بیان داشت: «مذاکرات مخفی و پنهانی در عالم دیپلماسی امری عجیب و نادر نیست. در رابطه با موضوع سوال هم باید تاکید کنم که نه این موضوع را تایید می‌کنم و نه رد. اما همیشه این چنین دیدارهایی وجود داشته و خواهدداشت .»

ادوار کبک آگاه است

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s