جزییات توافق نهایی ایران و گروه ۵+۱؛ حق غنی سازی و کاهش تحریم ها

Posted: November 24, 2013 in Uncategorized

در اولین دقایق سپیده دم طرف های گفت و گو کننده در ژنو از توافق نهایی ایران و گروه 5+1 خبر دادند. همزان با توییتر محمدجواد ظریف مبنی بر رسیدن به توافق مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون می گوید ایران و شش قدرت جهانی به توافق رسیدند. حق غنی سازی به رسمیت شناخته شد و تحریم ها کاهش می یابد.

محمدجواد ظریف در فیس بوک خود نوشت: ساعت چهار بامداد یکشنبه به وقت ژنو (شش و نیم به وقت ایران عزیز) است. به یاری خدا، مقاومت و صبر و متانت شما ملت بزرگ به نتیجه رسید و مذاکرات با موفقیت پایان یافت. غنی سازی به رسمیت شناخته شد. فعالیت ها ادامه خواهد یافت و تحریم ها در سراشیبی قرار گرفت. امروز بیش از هر زمان همدلی و همبستگی ملی ضروریست.

وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام خبر توافق نهایی گفت: بر اساس توافق ایران و 1+5 حق غنی سازی ایران در سند مورد توافق قید شده و علاوه بر این تاسیسات نطنز،فردو و اراک به فعالیت کنونی خود ادامه می دهند.

مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران صبح پنجشنبه به وقت محلی تصریح کرد:مقاومت ملت ایران و پذیرش فشارهایی که غیرقانونی و غیرعادلانه بود، به ثمر نشست و جامعه جهانی شاهد این واقعیت بود که برای بار دوم ظرف دو هفته وزرای خارجه قدرتمندترین کشورهای دنیا برای مذاکره با خدمتگزاران شما به ژنو سرازیر شدند و در مذاکراتی که بسیار دشوار بود و تلاش زیادی را از همکاران بنده گرفت، نهایتا مجموعه به این نتیجه رسیدند که تنها راه برخورد با ملت بزرگ ایران احترام و موضع برابر است .

وزیر امور خارجه اظهار داشت: برنامه هسته ای ایران ادامه خواهد یافت. این برنامه شناسایی شده است . حق مردم ایران نسبت به فناوری صلح آمیز هسته ای که در معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای آمده، مورد احترام قرار گرفته است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص توافق ایران و 1+5 گفت:حق غنی سازی ایران در سند نهایی به رسمیت شناخته شد و در برنامه خواهد بود.

وی افزود: نطنز فردو و اراک به فعالیت کنونی خود ادامه می دهند.

ظریف افزود: تحریم ها افزایش نخواهد یافت و کاهش می یابد و یک صفحه از سند 4 صفحه ای مورد توافق به تحریم ها اختصاص دارد.

وزیر خارجه تاکید کرد: چون به سوخت 20 درصد نیاز نداریم به مدت 6ماه آن را تولید نخواهیم کرد.

به گفته ظریف ‫حق غنی سازی ایران در دو جای متن به رسمیت شناخته شد‬.

- ایران و 1+5 در مذاکرات ژنو 3 به توافقی تاریخی دست یافتند که در آن حق غنی سازی ایران در عمل و گفتار به رسمیت شناخته شد و تحریم های بیمه و حمل و نقل و نفتی بطور کامل برداشته می شود.

جزییات توافق نامه هسته ای

براساس این سند چهار صفحه ای هیچ تحریمی افزایش نخواهد یافت.همچنین بر اساس این سند، «تحریم نفتی ایران متوقف می شود و سطح فروش نفت در سطح فعلی حفظ و در آمدهای نفتی آزاد خواهد شد. تحریم پتروشیمی به طور کامل رفع و تحریم صنایع خودروسازی برداشته می شود.»

ایران 1+5 همچنین توافق کردند: «تحریم طلا و فلزات گرانبها برداشته می شود و تحریم های بیمه و حمل و نقل و مرتبط با نفت کلا برداشته می شود.»

بر پایه این سند، «حق غنی سازی ایران هم در عمل و هم در گفتار در دو جای متن به رسمیت شناخته شد.ساختار برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران به طور کامل حفظ می شود و هیچ عقبگردی وجود ندارد و غنی سازی ادامه می یابد.فردو و نطنز هم به کارشان ادامه می دهند.»

براساس این توافق، در مقابل جمهوری اسلامی ایران یکسری اقدامات اعتمادساز انجام می دهد.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک اقدام اعتمادساز ظرف 6 ماه آینده فعالیت های خود در اراک، نطنز و فردو را گسترش بیشتر نخواهد داد، ولی غنی سازی زیر 5 درصد و تولید مواد غنی شده مربوطه در فردو و نطنز همچون گذشته ادامه می یابد.تحقیق و توسعه در برنامه هسته ای ایران هم ادامه پیدا خواهد کرد.

بر طبق این توافق، تولید اورانیوم 20 درصد در شش ماه آینده به دلیل عدم نیاز ادامه پیدا نخواهد کرد. تمام اورانیوم غنی شده در داخل کشور باقی می ماند و هیچ ماده ای از کشور خارج نخواهد شد.

اطلاعیه کاخ سفید

کاخ سفید با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که به موجب توافق هسته ای حاصل شده میان ایران و کشورهای 1+5، تهران به میلیاردها دلار پول نقد که حاصل از درآمد فروش نفت، محصولات پتروشیمی و طلا و دیگر فلزات گران بها است، دسترسی پیدا می کند.

به گزارش رویترز، کاخ سفید اقدام به توزیع برگه ای حاوی اطلاعات مربوط به توافق هسته ای ایران در میان خبرنگاران کرده که در این برگه تایید شده که به موجب توافق حاصل شده در ژنو، ایران به میلیاردها دلار پول نقد دسترسی پیدا می کند.

در این سند آمده است: دسترسی بالقوه به یک میلیارد و 500 میلیون دلار پول که حاصل درآمد فروش طلا و فلزات گران بها است، البته بخشی از این پول مربوط به محدودیت ها ایجاد شده در بخش خودرو ایران و همچنین صادرات محصولات پتروشیی نیز می شود.

در ادامه این سند آمده است: به موجب این سند ایران می تواند صادرات نفت خود را در سطح کنونی ادامه دهد و به موجب توافق چهار میلیارد و 200 میلیون دلار از درآمد فروش نفت در اختیار ایران قرار می گیرد و البته این به شرطی است که تهران به تعهدات خود عمل کند.

سخنان اوباما بعد از توافق

در همین حال، رییس جمهوری آمریکا در یک گفت وگوی تلویزیونی که همزمان با کنفرانس خبری ظریف به طور زنده از شبکه های مختلف تلویزیونی پخش می شد، گفت: آمریکا و متحدان آن تحریم های سختی را علیه ایران اعمال کردند و در نظر داشتند تا برای تغییر رفتار ایران تحریم های بیشتری را اعمال کنند.

وی افزود: ما در شش ماه آاینده مذاکرات را ادامه خواهیم داد و با توافق هایی که لحظاتی پیش نهایی شد، ایران می تواند دستاوردهای خوبی به دست آورد.

اوباما گفت: این توافق نهایی نیست و باید همه موارد را شامل شود.

رییس جمهوری آمریکا اظهار داشت: امنیت از طریق سلاح هسته ای به دست نمی آید و بسیاری از کشورها تاکید داشتند که ما با ایران به توافق نرسیم، اما ما امروز توافق های خوبی با ایران داشتیم.که می تواند نتایج بسیار خوبی برای ایران داشته باشد و این کشور بتواند با صلح و صفا در بین کشورهای دیگر زندگی کند.

وی تاکید کرد : باید مذاکرات تا توافق نهایی در همه زمینه ها ادامه یابد و مردم ایران از منافع این توافق ها استفاده کنند.

توافق نهایی ایران و کشورهای غربی

در حالی که برخی از منابع نزدیک به مذاکرات از توافق طرفین بر سند چهار صفحه‌ای خبر می دهند، سیدعباس عراقچی با ابراز خرسندی از روند گفت و گوهای چهار روز گذشته می گوید که این مذاکرات ۹۸ درصد پیشرفت داشته و تنها اختلافات بر سر دو درصد باقی مانده است. دو درصدی که می تواند در رابطه به حق غنی سازی اورانیوم در کشور باشد.

خبرنگار ایسنا صبحگاه امروز با اعلام این خبر که دو طرف توانستند سرانجام اختلاف‌نظرها را حل کنند نوشته است: سندی 4 صفحه‌ای مورد توافق ایران و 1+5 قرار گرفته است. هم‌چنین بیانیه‌ای یک صفحه‌ای مورد توافق دو طرف قرار گرفته است.

در همین حال، سید عباس عراقچی عضو تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه مذاکرات روند معقولی را طی می کند، گفت: مذاکرات 98 درصد پیشرفت داشته و 2 درصد اختلافی باقی مانده است. معاون وزیر امور خارجه در جمع خبرنگاران ایرانی تصریح کرد: پیشرفت نسبتا خوبی داشته ایم ولی هنوز به مقصد نرسیده ایم.

عراقچی با بیان اینکه حق غنی سازی ایران باید در سند و عمل مورد پذیرش قرار گیرد، گفت: یکی از موارد اختلاف این موضوع بوده که درباره آن به تفاهم نزدیک می شویم.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای تصریح کرد: در این دور مذاکرات با پیش نویس ژنو 3 روبرو هستیم که مقدار زیادی توافق در آن حاصل شده است.

عراقچی گفت: مذاکرات به دقایق 90 می رسد و بیشتر موضوعات مورد اختلاف حل شده و بعضی از آنها باقی مانده که رایزنی های بسیار فشرده ای بین هیات ها در جریان است .

وی افزود: 6 وزیر 1+5 از عصر (شنبه) تا الان دست کم دو جلسه با هم داشته اند و بعد متوقف کردند و با پایتخت های خود مشورت و بعضی از آنها با ما مشورت کرده اند. دوباره با همدیگر مشورت داشته اند و الان میان خود جلسه مشترک دارند که فکر می کنم این سومین جلسه آنها از عصر شنبه تاکنون است.

معاون وزیر خارجه گفت: بعد از هر جلسه، صحبت های مفصلی با ما دارند یا خانم اشتون می آید و توضیح می دهد یا اینکه جلسه سه جانبه و دو جانبه برگزار می شود و دوباره هیات ها می روند و مذاکراتشان را ادامه می دهند.

عراقچی گفت: آخرین وضعیت این است که الان دوباره با هم مشورت می کنند که منتظریم جواب نکاتی را که ما مطرح کرده ایم و بحث هایی را که داشتیم، دوباره ارائه دهند و ممکن است چند دور دیگر ادامه پیدا کند؛ یعنی با هم جلسه داشته باشند و بعد برگردند و با هم صحبت کنیم.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تصریح کرد: سه بار تا الان اتفاق افتاده و ممکن است اگر به نقطه ای برسیم که نظرات کاملا به هم نزدیک شود و توافق پیش بیاید، درباره اینکه این موضوع که به چه شکلی اعلام شود، تصمیم خواهیم گرفت ولی هنوز زود است و نمی توانیم با قاطعیت بگوییم که اختلافات نهایتا حل می شود یا نه.

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: مواردی که باقی مانده، موارد سختی است و به تصمیم گیری های کلان احتیاج دارد. با اینکه 6 کشور در سطح وزیر خارجه هستند ولی با پایتخت ها و روسای جمهور خود صحبت می کنند، نظر می گیرند و بر می گردند.

عراقچی در پاسخ به سوالی درباره میزان توافق در متن مشترک گفت: در متن مشترکی که هنوز بر روی اسم آن تصمیم گیری نشده است، می توانم بگویم به جز چند مورد کوچک ولی مهم، توافق حاصل شده است.

وی در پاسخ به این سوال که چند درصد در مذاکرات پیشرفت داشته ایم، افزود: اگر از روی تعداد کلمات بگوییم شاید 98 درصد نزدیک شده ایم ولی آن 2 درصد باقی مانده ارزشش به اندازه خیلی از جاهای دیگر متن است.

عراقچی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا اختلاف بر سر ادبیات متن بوده یا محتوا؟، گفت: هر دو . بعضی جاها محتواها مهم است ولی در برخی موارد درباره محتوا توافق می شود ولی جمله بندی باید رویش توافق شود و جمله ای باید بکار برده شود که هر دو طرف بپسندند و راضی باشند و احساس کنند که خواسته آنها تحقق یافته است.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که اختلافات بین اعضای 1+5 است یا اختلاف آنها با ایران؟ تصریح کرد: نمی شود گفت که آنها با هم اختلاف دارند وقتی در موردی ما نظری را می گوییم که نظر ما این است، آنها باید بروند بنشینند و صحبت کنند که هر 6 کشور این موضوع را می پسندند یا نه؟

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در عین حال گفت: در 1+5 البته تفاوت دیدگاه داخلی هم وجود دارد ولی باید با هم کار کنند و با یک دیدگاه واحد سراغ ما بیایند.

عراقچی در پاسخ به سوالی مبنی بر ادعای مهلت غربی ها به ایران تا پایان شنبه شب به وقت ژنو به ایران گفت: اصلا صحت ندارد و نه ما به آنها اولتیماتومی داده ایم و نه آنها به ما. مذاکرات روند معقول و منطقی را طی می کند و تا هر زمانی که لازم باشد مذاکرات را ادامه می دهیم و هرجا احساس کنیم که نمی شود به نتیجه رسید، قطع می کنیم تا یک فرصت دیگر.

عراقچی درباره موارد اختلافی اظهار داشت: در برخی از موارد اختلافی، فاصله بین دو طرف زیاد و در برخی کم است و در تلاش هستیم تا نظرات به یکدیگر نزدیک شود.

واکنش به مطالب نیویورک تایمز

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار اعزامی ایرنا درباره مقاله منتشر شده در روزنامه نیویورک تایمز و مطالب مطرح شده درباره متن مورد مذاکره گفت: من همان طور که عرض کردم هیچ گونه مطالبی که از داخل جلسه منتشر شده یا بعضی ها مدعی هستند که اطلاع دارند و پخش شده ، هیچ کدام را در حال حاضر نمی توانیم تایید کنیم.

از ظهر یکشنبه دیگر مذاکرات ادامه نخواهد داشت

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در پاسخ به سوالی درباره پیش بینی اش از روند ادامه مذاکرات خاطرنشان کرد: از فردا ظهر به آن طرف، دیگر مذاکرات ادامه نخواهد داشت و من این موضوع را مطمئن هستم؛ ممکن است که امشب ما تا یکی دو ساعت دیگر به جمع بندی برسیم و ممکن است که تا صبح طول بکشد و به فردا موکول شود ولی هنوز نمی توان با قاطعیت نظر داد.

وی افزود: امروز پیشرفت نسبتا خوبی در موضوعات مختلف داشته ایم ولی هنوز به مقصد نرسیده ایم.

تا هرجا که لازم باشد برای احقاق حقوق و تثبیت آن مذاکره می کنیم *

عراقچی در پاسخ به سوالی درباره اخبار اعلام شده درباره سفر جان کری به لندن اظهار داشت: ما اطلاع نداریم و از طریق رسانه ها شنیدیم که ایشان می خواهند به لندن بروند . به هر حال ما از ایشان دعوت نکرده ایم که به ژنو بیایند و هر زمانی که بخواهند بروند ، مذاکرات ما هست و نمایندگان آنها نیز هستند و تا هر جا که لازم باشد و احساس کنیم که برای احقاق حقوق و تثبیت آن لازم است، مذاکره را ادامه بدهیم، ادامه خواهیم داد؛ حالا هرکسی باشد یا نباشد از نظر ما فرقی نمی کند.

عراقچی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار اعزامی ایرنا درباره پررنگ تر شدن نقش روسیه و چین در این دور از مذاکرات گفت: روسیه و چین همیشه نقش مثبت و سازنده ای را داشتند و این بار هم بدلیل وجود وزیران امور خارجه شان طبیعتا نقش فعال تری را ایفا کرده اند و ما مثل همیشه از مشورت های خود با این دو کشور راضی هستیم.

صحبت از تهدید کردن کمکی به روند مذاکرات نمی کند

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایرنا درباره اظهارات تند وزیر خارجه انگلیس در صبح امروز و تداوم این موضع در جلسات با ایران گفت: من مطمئن نیستم آنچه که از صحبت های ایشان به فارسی ترجمه شده، درست است یا نه ولی بعضی از دوستان گفتند ترجمه دقیق نبوده و اگر هم (ترجمه دقیق) بوده، به هر حال در این شرایط صحبت از تهدید کردن و صحبت های منفی کردن کمکی به روند مذاکرات نمی کند و ادامه مذاکرات را سخت تر و پیچیده تر می کند.

اشتون وظیفه سنگین هماهنگ کردن 1+5 را برعهده دارد

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای درباره مواضع فرانسه در مذاکرات اظهارداشت: ما با 6 کشور طرف هستیم که هر 6کشور جز قدرت های جهانی هستند و این طور نیست که همیشه و در هر موردی دارای موضع یکسان و واحد باشند. در این مذاکرات نیز که از پیچیدگی بالا و تنوع بالایی برخوردار است حتما ما انتظار نداریم که در هر موضوعی 6 کشور با یک موضع واحد بیایند.

وی افزود: موضع این کشورها مختلف است منتهی بین خودشان جلسه می گذارند و هماهنگ می کنند و بعد خانم اشتون با ما مذاکره می کند. خانم اشتون وظیفه سنگینی را دارد که قبل از مذاکره با ما مجبور است با 6 کشور جلسات طولانی بگذارد و به نظر واحد برسد.

عراقچی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا موضوعات دیگری جزء هسته ای در این مذاکرات مطرح می شود، گفت: هیچ موضوع دیگری جز هسته ای مطرح نیست و هر حرفی باشد شایعه است و صحت ندارد.

با 6 کشور مذاکره کردن کار سختی است

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان برگزاری مجدد دیدارهای سه جانبه بین هیات ایرانی و آمریکایی و خانم اشتون وجود دارد، اظهار داشت: بله، حتما امکان دارد . در حال حاضر جلسه گروه 1+5 در سطح وزیران امور خارجه ادامه دارد و هر زمان تمام شود، به ما اطلاع می دهند که برویم ببینیم نتایج آن جلسه چه بوده و نظرات آنها را به ما منتقل می کنند و اگر ما نظراتی داشته باشیم، بحث می کنیم و دوباره ایشان به آنها منتقل می کند.

عراقچی در پاسخ به این سوال دیگر خبرنگار ایرنا که چرا مانند مذاکرات قبل بطور مستقیم با 6 کشور مذاکره نمی کنیم که با دیدارهای دو جانبه و سه جانبه، برخی کشورها بخواهند پیام و حرف ما را منتقل کنند؟، گفت: بحث پیام آوردن و بردن نیست بلکه بحث مذاکره کردن است. با 6 کشور مستقیم مذاکره کردن، کار سختی است . آنها 6 کشور مستقل هستند و مواضع متفاوتی دارند و ما توقع داریم که اول به موضع واحدی برسند و بعد با ما مذاکره کنند. وظیفه هماهنگی بین مواضع آنها با یکدیگر را خانم اشتون انجام می دهد و بعد با ما مذاکره کرده و نتایج را به آنها منتقل می کند که باید ببینیم معقول تر است و بهتر جواب می دهد.

با پیش نویس ژنو 3 روبه رو هستیم

وی در پاسخ به این سوال که آیا در این دور از مذاکرات با پیش نویس جدیدی رو به رو هستیم یا همان پیش نویس ارائه شده در مذاکرات قبلی مورد مذاکره است؟، گفت: ما دیگر با پیش نویس ژنو 3 روبه رو هستیم . البته ریشه های آن بر می گردد به مذاکرات قبلی. الان دیگر متنی است که مقدار زیادی در مورد آن توافق حاصل شده است و ما تقریبا به اواخر متن نزدیک شده ایم.

سخت و مشکل ولی به آرامی پیش می رویم

وی در پاسخ به سوالی درباره تحلیل های غربی مبنی بر اینکه مذاکرات به سمت تاریک پیش می رود، اظهار داشت: نه من می توانم بگویم که مذاکرات یک روند معقولی را طی می کند و واقعا سخت و پیچیده است و موضوعاتی مطرح است که متنوع است و هر کدام اهمیت خاص خود را دارد برای هر دو طرف دارد و آنها درباره هر کدام از آنها مواضع اصولی خود را دارند و حاضر به کوتاه آمدن نیستند و نزدیک کردن آنها به هم سخت است؛ اگر چه سخت و مشکل ولی به آرامی پیش می رویم.

غنی سازی در سند و عمل باید مورد پذیرش قرار گیرد

عراقچی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه گفته می شود اختلاف دو طرف بر سر این است که طرف مقابل نمی خواهد موضوع «حق ایران در غنی سازی اورانیوم» به صراحت در متن گنجانده شود، گفت: نه. ما در مورد غنی سازی و حق ایران برای غنی سازی کاملا جدی هستیم و باید غنی سازی ایران به اسم و با نام غنی سازی مورد پذیرش واقع شود هم در سند و هم در گام اول و هم در گام های بعدی ونهایی و در عمل نیز این غنی سازی باید ادامه پیدا کند و این ادامه مورد پذیرش واقع شود؛ این یکی از مواردی است که مورد نظر ما در سند این است و قطعا تا زمانی که نظر ما تامین نشود به مجموعه سند رضایت نخواهیم داد.

وی در پاسخ به این سوال که اگر 1+5 حق غنی سازی ایران را بپذیرد ولی حاضر به مکتوب کردن آن در سند نباشد، گفت: نه؛ قطعا در سند مکتوب خواهد شد و غنی سازی مورد پذیرش قرار خواهد گرفت . اگر مکتوب نباشد ما شفاهی قبول نداریم. این مهم ترین موضوع ماست برای غنی سازی بیش از 10 سال ملت ما در برابر تهدیدهای نظامی و تحریم های اقتصادی ایستادگی و مقاومت کرده و الان هیچ توافقی که غنی سازی ما در آن نباشد و به رسمیت شناخته نشده باشد، هم در سند مکتوب و هم در عمل که غنی سازی در تاسیسات ما ادامه پیدا کند، مورد پذیرش ما نخواهد بود.

عراقچی گفت: انشاء الله مردم ما مطمئن باشند که به تثبیت حقوق خودشان در این توافق خواهند رسید و هر موقع که نهایی شود و ثمره مقاومت و ایستادگی 10 سال اخیر را خواهند دید.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا درباره بند 4 معاهده عدم اشاعه تسلیحات هسته ای با طرف مقابل به تفسیر مشترکی رسیده ایم، اظهار داشت: ما قصد تفسیر قوانین بین الملل را نداریم، با واقعیتی به نام برنامه غنی سازی اورانیوم در ایران روبه رو هستیم و این واقعیت باید پذیرفته شود و رسمیت داده شود و در عمل ادامه پیدا کند. حالا اینکه بخواهیم وارد تفسیرهای مختلف شویم و اختلاف نظرهای قدیمی که ایا حق است یا نیست، ما به اینها کاری نداریم. یک سند مکتوبی است و باید در آن غنی سازی مورد پذیرش واقع شود و در عمل ادامه پیدا کند. ما در این صورت به خواسته خودمان رسیده ایم.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در پاسخ به این سوال که اگر طرف مقابل در عمل غنی سازی ایران را بپذیرد ولی در سند آن را مکتوب نکند، گفت: نه مورد پذیرش ما نیست حتما هم در عمل و هم به صورت مکتوب در سند بیاید؛ این یکی از موارد اختلافی ما بوده ولی داریم به تفاهم نزدیک می شویم.

عراقچی در پاسخ به سوال دیگری درباره عنوان سند در حال مذاکره گفت: هنوز درباره عنوان آن تصمیم گیری نشده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره محکم بودن سند در خصوص غنی سازی گفت: سند محکم است و اینکه بعد از امضای هر توافقی چون یک توافق مبتنی است بر بده و بستان و هر طرف اقداماتی را انجام می دهد و در مقابل چیزی را می گیرد. اینکه بعد از هر توافقی طرفین سعی کنند که در تبلیغات خودشان این طور جلوه بدهند که مثلا سهم آنها از پیروزی بیشتر بوده و امتیازات بیشتری گرفته و امتیازات کمتری داده اند، معمول است ولی قطعا دوستان ما توجه خواهند داشت که گرفتار بازی های رسانه ای نشوند و آنچه معلوم است یک سند مکتوبی است که همه چیز را روشن می کند و می گوید که غنی سازی ایران مورد پذیرش است و در عمل هم ادامه پیدا خواهد کرد و این برای ما مهم است.

ضمانت اجرایی سند، گام به گام بودن آن است

عراقچی درباره ضمانت اجرایی سند مشترک گفت: طراحی هایی شده در سند و مهم ترین ضمانت اجرایی که می توان برای آن تصور کرد همان گام به گام بودن این راه حل است و گام ها همزمان شروع شده و متعادل و متناسب خواهد بود. هر موقعی که طرفین احساس کنند که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرده بلافاصله گام ها متوقف شده و بر می گردد به جای اول خودش.

_منبع: ندای سبز آزادی

ادوار کبک آگاه است

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s