بیانیه متفاوت شوراهای احیای انجمن اسلامی دانشجویان ۳۰ دانشگاه درباره ۱۳ آبان

Posted: November 4, 2013 in Uncategorized

ادوارنیوز: انجمن اسلامی دانشگاه ساری و شوراهای احیای انجمن های اسلامی دانشجویان ۲۹ دانشگاه کشور، در بیانیه ای به مناسبت ۱۳ آبان، ضمن تاکید بر احیای انجمن های اسلامی واقعی دانشجویان، بر دفاع از مواضع عقلانی دولت در دیپلماسی برای دفاع از منافع کشور تاکید کردند.

به گزارش آینده، متن این بیانیه به این شرح است:

به نام خدا

۱۳ آبان بی گمان یکی از مهم ترین و مؤثرترین روزهای تاریخ معاصر ایران است. این روز، از طرفی یادآور حماسه آفرینی گروهی از جوانان این مرز و بوم در جریان انقلاب اسلامی است که در راه تحقق استقلال و آزادی میهن شان از ایثار جان دریغ نکردند و خون پاک آنان گواه محکمی بر پیوند پایدار میان دانش و آزادی شد.از سوی دیگر سیزده آبان سالروز تسخیر سفارت آمریکا توسط گروهی از دانشجویان پیرو خط امام چند ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران است. واقعه ای که تأثیری ژرف بر فضای سیاسی- اجتماعی ایران پس از انقلاب نهاد و در تعیین رویدادهای این سال ها بسیار مؤثر بود.

تسخیر سفارت آمریکا در تهران، یک رخداد تاریخی است و مانند هر واقعه ی تاریخی دیگری تفسیرها و قضاوت های مختلفی پیرامون آن در میان صاحب نظران وجود دارد. بررسی انتقادی این واقعه و آسیب شناسی زوایای گوناگون آن، یک ضرورت تاریخی برای جامعه ی ایران و به خصوص جریانات دانشجویی است. چه، تنها در سایه چنین بررسی و نقدهایی است که می توان از وقایع تاریخی تجربه آموخت و برای آینده توشه برگرفت. تحقق چنین امری در گام نخست در گرو وجود فضایی آزاد، برای بحث و گفتگو و امکان برابر برای صاحبان آرای گوناگون است و متأسفیم که در سی و چهارمین سالگرد این رویداد، مهم ترین نقش آفرینان آن همچون بسیاری از دیگر چهره های موثر انقلاب در انزوا و حبس و حصر ، از حقوق اولیه خویش محروم اند.

گذشته از انتقاداتی که می توان بر نوع رفتار سیاسی تسخیر کنندگان وارد دانست، آنچه در این مجال مورد تأکید و تکیه ماست، انگیزه فعالان دانشجویی سال های نخستین پس از انقلاب اسلامی از انجام چنین اقدامی است. استقلال و حق مردم برای تعیین سرنوشت آن فارغ از مداخله بیگانگان مهم ترین مطالبه این ملت در همه کنش های ترقی خواهانه آنان بوده است. مطالبه ای که بی گمان نشان عزت و غرور ملی ما و مقدمه ای برای پرورش و شکوفایی استعدادهای ناب این آب و خاک است.

استقلال طلبی اما، هرگز به معنای انزواجویی و یا پرخاش گری در عرصه روابط بین الملل نبوده و نیست. مسیر حفاظت از استقلال ایران در جهان پرآشوب و پیچیده ی کنونی تنها با برقراری روابطی پویا بر مبنای احترام و منافع متقابل با همه کشورهای جهان و استفاده از ظرایف و فنون دیپلماسی پیمودنی خواهد بود. در عرصه ی روابط بین الملل و برای حفظ استقلال کشور نمی توان سایر کشورها را به دو اردوگاه مجزای دوستان و دشمنان تقسیم کرد و گروهی را نماد حق و دیگری را باطل مطلق پنداشت و از مذاکره و گفتگو با بخشی از مؤثرترین قدرت های جهانی چشم پوشید. تبدیل دشمنی به رویه ی واحد در قبال این کشورها در درازمدت زمینه ساز شکل گیری ساختاری از منافع برای سایر بازیگران بین المللی و به زیان استقلال کشورمان فراهم آورده است. تجربه ی تاریخی این سال ها گواهی می دهد که برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور گاه باید آغوش بر رشادت و شهامت و شهادتی از آن دست گشود که جوانان این آب و خاک در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران گشودند و گاه باید با همان شجاعت و شهامت به استقبال مذاکره و مصالحه و اتخاذ تصمیمات دشواری مانند پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و پایان دادن به جنگ تحمیلی رفت.

در پرونده ی هسته ای ایران نیز می توان و باید با بهره گیری از دیپلماسی خردمندانه و گفتگوی مستقیم با قدرت های جهانی و نهادهای بین المللی زمینه حل این بحران را مهیا نموده و با اعتمادسازی و اقدامات گام به گام، تهدیدها و تحریم ها را رفع و جنگ طلبان و در رأس آن ها رژیم متجاوز اسرائیل را منزوی نمود. اما باید در نظر داشت همچنان که بهره مندی از انرژی صلح آمیز هسته ای حق غیر قابل مذاکره این ملت است، حق زیستن در استقلال، آزادی، صلح، امنیت و رفاه و حق توسعه و شکوفایی استعدادها و سرمایه ها نیز از حقوق مسلم همه ی ایرانیان است. و تنها سیاستی مبتنی بر خرد و مصالحه می تواند این حقوق را در کنار هم تضمین نماید.

اقبال اکثریت مردم ایران به کاندیدای میانه رو و پیروزی ناباورانه ی جناب آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری حاکی از خواست اکثریت مردم کشورمان به تغییر رویکرد دولت در سیاست های پیشین و حرکت در مدار اعتدال و عقلانیت به عنوان مهمترین شعار انتخاباتی ایشان بوده است. اعتماد مردم ایران به تدبیر دکتر حسن روحانی در عرصه روابط بین الملل که سوابقش بر آن گواهی می داد و حل بحران پرونده ی هسته-ای ایران، از روش های مسالمت آمیز و دیپلماتیک و پایان دادن به انزوای کشورمان در جهان و تحریم های فلج کننده ای که جامعه علمی و دانشگاهی کشور را هم متضرر نموده و تهدیدهای مداومی که ثبات و امنیت اقتصادی و اجتماعی ایران را در معرض مخاطره قرار داده است، از اهم مطالبات اکثریت قاطعی است که او را بر مسند ریاست جمهوری نشاندند.

با در نظر داشتن این امر است که تشکلها و شوراهای امضاکننده این بیانیه که وظیفه ی احیای انجمن های اسلامی دانشجویان را به عنوان بخشی مهم از جنبش دانشجویی ایران بر عهده گرفته اند، در سالروز ۱۳ آبان ماه، ضمن پای فشردن بر مطالبات جامعه دانشگاهی ایران، از موضع عقلانی دولت ، مبنی بر آشتی با جامعه جهانی و اعتماد سازی چند جانبه با کشورهای صلح طلب جهان بر پایه ی احترام متقابل استقبال نموده و امید است شاهد حل مدبرانه و مقتدرانه بحران هسته ای همراه با نقش آفرینی هر چه بیشتر ایران در فرآیند صلح و ثبات در منطقه و به خصوص حل مناقشه سوریه که منجر به قتل عام و آوارگی صدها هزار انسان بی پناه گردیده است باشیم و البته خاطر نشان مینماییم که این امر فارغ از تامین ثبات و آزادی در داخل کشور و آشتی و وحدت ملی میسر نخواهد بود.

امضا کنندگان:

۱- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ساری

۲- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک

۳- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه

۴- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان

۵- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان

۶- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا همدان

۷- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

۸- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه جندی شاپور دزفول

۹- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه چمران اهواز

۱۰- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

۱۱- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه دامغان

۱۲- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه

۱۳- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهرکرد

۱۴- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اراک

۱۵- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی ارومیه

۱۶- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان

۱۷- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیر کبیر

۱۸- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شاهرود

۱۹- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه

۲۰- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

۲۱- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی همدان

۲۲- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم اقتصادی

۲۳- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان

۲۴- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت

۲۵- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز

۲۶- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد

۲۷- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه کاشان

۲۸- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه کردستان

۲۹- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران

۳۰- شورای احیاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد

ادوار کبک آگاه است

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s