بیانیه پایانی نشست جوانان اصلاح طلب؛ سراسر کشور تاکید بر رفع حصر موسوی و کروبی

Posted: September 11, 2013 in Uncategorized

جوانان اصلاح طلب شرکت کننده در همایش شهرکرد در بیانیه پایانی خود بر ضرورت رفع حصر میر حسین موسوی و کروبی تاکید کردند.

همایش جوانان اصلاح طلب در شهرکرد پس از چهار سال، امیدی برای برگزاری نشست های سیاسی ایجاد کرده است. در این همایش حاضران و سخنرانان نیز ضمن تحلیل شرایط کشور بر پیگیری مطالبات اصلاح طلبان تاکید کرده بودند. محمدرضا خاتمی،حسین مرعشی،غلامعلی رجایی و حسین کمالی از جمله سخنرانان این همایش بودند.

در این بیانیه تصریح شده است: پافشاری برخی از جریانات بر ادامه حبس زندانیان حوادث سال ۸۸ که امروزه دوره دولت عوامل اصلی آن به سر آمده است و نیز ادامه حصر سه تن از پیشکسوتان انقلاب و جمهوری اسلامی جناب مهندس میرحسین موسوی، خانم دکتر زهرا رهنورد و حجت الاسلام مهدی کروبی برای آن است که نشان دهند با انتخابات بیست و چهار خرداد چیزی تغییر نکرده است. آنها می خواهند با این عمل خود مسیر تعادل را بر هم زنند. آنها پیام مردم را نشنیده و عواقب کار خویش را نمی سنجند.

این بیانیه که پیش نویس آن با حضور موسسین و دیگر اعضای این ستاد در گردهمایی دو روزه که در روزهای چهاردهم و پانزدهم شهریور ماه در شهرکرد برگزار شد به تصویب رسیده بود، طی اعلامیه ای رسمی از سوی این ستاد منتشر شد.

همچنین به ضمیمه این بیانیه برخی “معضلات و مسائل حوزه ی جوانان” و “راه کارهای پیشنهادی رفع معضلات جوانان” نیز برای ارائه به دولت از سوی اعضای ستاد ملی جوانان اطلاح طلب تهیه و تدوین شده است.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انتخابات اخیر ریاست جمهوری نقطه ی عطفی حیاتی در تاریخ پر فراز و نشیب جمهوری اسلامی ایران بود. ملت ایران، بعد از تجربه های تلخ و ناکامانه ای که در دهه ی گذشته از سر گذراندند و به رغم ابهامات جدی و تردیدهای بر حقی که نسبت به اعتبار و فصل الخطاب بودن صندوق های رأی داشتند، و در شرایطی که اراده های دست به کار بود تا شخصیت های موجه و محبوب را از صحنه ی گزینش و انتخاب مردم کنار گذارد و با برگزاری انتخاباتی کم رمق و تضمین شده، گفتمان آسیب زای حاکم بر هشت سال گذشته مجدداً بر سریر قدرت بنشاند، اراده ی ملی خود را بر اراده های ناهمسو با منافع و آرمان های خویش تحمیل کردند و با تصمیمی سنجیده و کوبنده، که ناشی از تحلیل واقع بینانه از شکاف های درونی جناح حاکم و تهدیدها و فرصت های بین المللی بود، حضوری حماسی را در انتخابات ریاست جمهوری رقم زدند و به گفتمان اخلاق و عقلانیت و اعتدال به جای دروغ و عقلانیت گریزی و افراطی گری رای دادند. این پیروزی و سرافرازی ملی مرهون صبر و ایستادگی و حاصل زنده نگاه داشتن چراغ امیدی بود که در لحظه لحظه ی این سال های سرد و تاریک، بر راه سبز ملت نور می تاباند؛ چراغی که از ایمان به یزدان پاک و باور به نصرت الهی شعله می گرفت. «یُرِیدُونَ أَن یُطْفِواْ نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَ یَأْبىَ اللَّهُ إِلَّا أَن یُتِمَّ نُورَهُ وَ لَوْ کَرِهَ الْکَفِرُونَ»؛ «آنهامى‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش کنند ولى خدا جز این نمى‏خواهد که نور خود را کامل کند، هرچند کافران ناخشنود باشند!» (توبه / ۳۲).

این انتخابات نشان داد فرهنگ مردم سالاری در اعماق جامعه ریشه دوانیده و دیگر نمی توان به روش های اقتدارگرایانه ادامه داد.

تحلیل واقع بینانه و جامعه شناسانه ی این انتخابات و بازشناسی درس ها و عبرت های آن، مجالی دیگر می طلبد و تا سال ها موضوع پژوهش ها و واکاوی صاحب نظران و مجامع علمی خواهد بود. اما با هر مبنا و از هر منظری که به انتخابات اخیر بنگریم، نقش تعیین کننده ی عوامل زیر را نمی توان نادیده گرفت:

اول) شناخت درست آسیب ها و کاستی ها و ضعف ها و تهدیدها در ساحت های گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی ، دیپلماسی، بازگویی حساب شده، شجاعانه، صادقانه، فصیح، تأثیرگذار و همه فهم آن از سوی جناب آقای دکتر روحانی، که در منش ایشان وجود دارد، چهره ای مقبول و محبوب از وی ساخت.

دوم) عقلانیت و صبوری در میان چهره های تصمیم ساز و تأثیرگذار جبهه ی اصلاحات وترجیح منافع کلان ملی بر اولویت های جناحی و نیز بهره گیری شان از حافظه ی تاریخی و خضوع در برابر خرد جمعی، که نقطه ی اوج آن حمایت صریح و سرنوشت ساز جناب آقای هاشمی رفسنجانی و جناب آقای خاتمی از دکتر روحانی و کناره گیری مبتنی بر عقلانیت و اخلاق جناب دکتر عارف از صحنه ی انتخابات بود.

سوم) رویکردها و مواضع اصولی و بی طرفانه رهبری بزرگوار نظام در ماه ها و هفته های منتهی به انتخابات، به ویژه در به رسمیت شناختن حق انتخاب و اعلام رأی از سوی منتقدان و مخالفان ساختار نظام و “حق الناس” خواندن آرای مردم، که راه را بر هرگونه هوا و هوس های شیطانی بست و انتخابات مقبول را بر دفتر افتخارات نظام جمهوری اسلامی ثبت کرد.

در این میان، نمی توان و نباید نقش جوانان متعهد و میهن پرست ایران عزیز را در این تحول و پیچ تاریخی نادیده گرفت. جوانان اصلاح طلبی که در سال های دشوار و پر از بی انصافی و ناجوانمردی که بر آنان گذشت، جز بی مهری ندیدند و گوش های غفلت زده و ضمیرهای دل مرده و سقف های کوتاه و ذهن های بسیطی که زمام بسیاری از امور را در دست داشتند، نَفَس نشاط جوانان اصلاح طلب را گرفته و گلوی آرامش و امنیت و امیدِ آنان را تا سر حد خفقان فشرده بودند. اینان با استفاده از اسم رمز «فتنه»، کینه های خویش را بر سر جوانان پاک نهاد که جز طلب اجرای بی تنازل قانون اساسی و تثبیت و تحکیم مشروعیت مردمی نظامشان گناهی نداشتند آوار کردند و تأسف آورتر اینکه لایه هایی از نهادهای پرافتخار اطلاعاتی و امنیتی کشور نیز با این جریان همراه شد تا به بهانه ی امنیت و اقتدار، سکوتی گورستانی بر کشور حاکم کنند.

اما چراغ امید هنوز کورسوی خود را از چشم آنان نشسته بود،این بود که که در پرتو گرمابخش آن امید و آرزو و زانوان خسته را با نهایت عزم و جسارت و پشتکار به کار گرفتند و به ویژه بعد از محذوریت خاتمی برای نامزدی در انتخابات و رد صلاحیت معنادار و یأس آور هاشمی، خونِ گرم خویش را در جبهه ی اصلاحات دواندند و در کوتاه ترین زمان ممکن، به بازسازی درونی خویش و تسخیر میدان رقابت نابرابر نائل آمدند. مهم تر از پیروزی بیست و چهار خرداد بلوغی بود که جامعه بویژه جوانان نشان دادند و ایران از تکرار چرخه معیوب استبداد و انقلاب که پس از مشروطیت گرفتار آن شده ایم رهایی بخشیدند و در زمان کنونی نیز ایران را از چرخه خشونت و جنگ و حوادث ناگوار منطقه دور نگه داشتند.

و اکنون، دولت تدبیر و امید ققنوس وار از آن همه رنج و محنت و محرومیت، سر برآورده و نشاط و امید و آرامش را تا اینجای کار برای ایران و ایرانی به ارمغان آورده است. شرط اول دوام و قوام و پایداری دولت اعتدال، در گرو عزم متعهدانه و پی گیری صادقانه ی وعده ها و پای بندی به آرمان ها و شعارهایی است از سوی دکتر روحانی در ایام تبلیغات انتخاباتی به معرض انتخاب ملت گذاشته شد و از سوی ایشان قاطعانه تأیید شد. بی تردید، پی گیری و تحقق این برنامه ها بدون مشاوره و مشارکت کارشناسان و دست اندرکاران و عاملان و حاملان حوزه ها و ساحت های متعدد جامعه، میسر نیست. بر این اساس، ما به منزله ی جمعی از جوانان اصلاح طلب ایران که در ماه های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری در قالب ستاد ملی جوانان اصلاح طلب سامان یافته و بر حسب وظیفه ی ملی و اسلامی خود، افتخار حمایت از گفتمان اصلاحات و اعتدال را یافت ضمن اعلام پایان فعالیت های این ستاد و حضور مجدد در احزاب و تشکل های متبوع خود در پیوست برخی “معضلات و مسائل حوزه ی جوانان” و “راه کارهای پیشنهادی رفع معضلات جوانان” را تقدیم می کنیم و برای هرگونه همکاری و جان فشانی داوطلبانه در تحقق مطالبات مزبور، اعلام آمادگی می کنیم.

بی گمان، آنچه در این ضمیمه خواهد آمد، صرفاً نمونه هایی است از آنچه جوانان این مرز و بوم با آن موجه اند و پیشنهادهایی است که به ذهن ما رسیده و می تواند در گفت و گوها و تعاملات آتی جوانان با دولت تدبیر و امید، تعدیل و تکمیل گردد. آرزوی ما چیزی جز اعتلای اسلام رحمانی، اقتدار مردمی و دموکراتیک نظام جمهوری اسلامی و عزت و سرافرازی ایران و ایرانی نیست رییس جمهور محترم تا کنون با اتخاذ مواضع روشن و قاطع و اصولی و چینش کابینه ای متخصص و قدرتمند، نشان داده اند عزم بر پافشاری و پی گیری شعارهایشان دارند و نیش و کنایه ها و کارشنکنی ها و اختلاف افکنی ها و شبهه پراکنی های اقتدارگریان و افراطیون خللی در تصمیم و عزم و جدیت ایشان ایجاد نمی کند. هراس افراطیون جناح موسوم به اصول گرایی از جوشش و زایش دوباره ی جوانان آرمان خواه و تحول طلب، در رأی عدم اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی دکتر روحانی برای سه وزارتخانه ی مربوط به حوزه ی جوانان نمودار شد و نشان داد که روحانی در راهی که به پشتوانه ی ملت در پیش گرفته است از تنگه های سختی باید بگذرد. ما صمیمانه خطاب به ایشان خاطرنشان می کنیم که کوچک ترین عقب نشینی و خضوعی در برابر خواسته های فزون طلبانه و انحصارگرایانه ی افراطیون و کاسبان فتنه، خراش های ترمیم ناپذیری بر امید و اعتماد جوانان به قافله سالار دولت تدبیر و امید بر جای خواهد گذاشت و تردیدی نداریم که ایشان بیشتر و بهتر از ما بر این امر واقف اند و این بادهای مخالف، لرزه ای بر تنه ی مستحکم اراده ی ایشان ایجاد نخواهد کرد. باید همگان در برابر تحریکات مشکوک بنیادگرایان هوشیار باشند و فرصت تندروی و برهم زدن تعادل را از آنان سلب کنند.

در پایان این نوشتار، نمی توانیم نامی و یادی از عزیزان محبوس و محصورمان به میان نیاوریم. به باور ما گل های بنفشی که در ۲۴ خرداد ۹۲ از صندوق های انتخابات سر بر آورد، بر ساقه های سبزی ایستاده اند که در ۲۲ خرداد ۸۸ روییده بودند. شایسته نیست جفایی که در حق باغبانان آن ساقه ها شد، در دولت تدبیر و امید ادامه یابد.

پافشاری برخی از جریانات بر ادامه حبس زندانیان حوادث سال ۸۸ که امروزه دوره دولت عوامل اصلی آن به سر آمده است و نیز ادامه حصر سه تن از پیشکسوتان انقلاب و جمهوری اسلامی جناب مهندس میرحسین موسوی، خانم دکتر زهرا رهنورد و حجت الاسلام مهدی کروبی برای آن است که نشان دهند با انتخابات بیست و چهار خرداد چیزی تغییر نکرده است. آنها می خواهند با این عمل خود مسیر تعادل را بر هم زنند. آنها پیام مردم را نشنیده و عواقب کار خویش را نمی سنجند.

البته می دانیم که ترمیم این داغ، کاری نیست که جناب آقای روحانی و دولت او به تنهایی از پیش ببرد. اما امید داریم تدابیر و رایزنی های مؤثر و پی گیر ایشان در این مسیر متوقف نگردد و به زودی با به آغوش کشیدن آن محصوران مظلوم، شادمانی ملی دیگری را تجربه کنیم.
اَللّهُمَّ اِنّا نَرْغَبُ اِلَیْکَ فى دَوْلَةٍ کَریمَةٍ : تُعِزُّ بِهَا الاْسْلامَ وَاَهْلَهُ ، وَتُذِلُّ بِهَا النِّفاقَ وَاَهْلَهُ ، وَتَجْعَلُنا فیها مِنَ الدُّعاةِ اِلى طاعَتِکَ، وَالْقادَةِ اِلى سَبیلِکَ ، وَتَرْزُقُنا بِها کَرامَةَ الدُّنْیا وَالاْخِرَةِ

اعضای ستاد ملی جوانان اصلاح طلب
شهرکرد –شهریور ۹۲

رئیس جمهور باید با کمک سایر قوا حصر را بردارد

سایت نوروز متن کامل سخنرانی رضا خاتمی ،دبیر کل سابق جبهه مشارکت در همایش جوانان اصلاح طلب در شهرکرد را منتشر کرده است.رضا خاتمی در این همایش تصریح کرد: آقای روحانی یک قول دیگر هم دادند که نمی دانم برای این قول بتوان صبر کرد یا نه . این عین فرمایش ایشان است: « در دبیرخانه شورای امنیت ملی حصر آیت الله منتظری در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی برداشته شد. رئیس جمهور آینده نیز باید با کمک سایر قوا حصر را بردارد.»

آنچه درادامه آمده متن کامل دکتر محمدرضا خاتمی دبیرکل پیشین جبهه مشارکت و عضو کنونی شورای مرکزی و دفتر سیاسی جبهه مشارکت دراین همایش است

بسم الله الرحمان الرحیم. من عضو حزب مشارکت هستم .من پرسیدم چقدر وقت دارم؟ گفتند ده دقیقه . گفتم در ده دقیقه باید فقط سلام بگوییم و خداحافظ . به هر حال پس از سالها و پس از حدود 50 ماه این اولین جایی است که من در آن سخنرانی می کنم. بعد دیدم که این موضوع چندان هم بی حکمت نبوده است. چنانکه به کسانی که اعتصاب غذا کرده اند نمی شود گفت شما می توانی همه چیز بخوری بلکه باید به تدریج و با حجم کم به آنها غذا داد. همچنان که کسانی را که مدتها در تاریکی بودند نمی شود به یکباره در روشنایی قرار داد. به همین دلیل گمان می کنم دوستان به فکر سلامتی من بوده اند و من هم سعی می کنم همین زمان را رعایت کنم.

در ابتدا ما که در این اجتماع مبارک هستیم باید قدردانی کنیم از تلاش ها و زحماتی که در طول مدت انتخابات همه مردم، فعالان سیاسی و اجتماعی و بخصوص جوانان عزیز کشیدند. نباید فراموش کنیم که اگر ما امروز اینجا هستیم و روی کار آمدن دولت تدبیر و امید را جشن می‌گیریم؛ مرهون پایداری، صبر و ایستادگی صدها نفری هستیم که برای اینکه یکی از بزرگ ترین انحرافات در تاریخ انقلاب، یعنی دستکاری در آراء مردم را از بین ببرند ، ایستادند و مقاومت کردند. ما امروز قادریم حرف دل خودمان را هر چند سربسته بگوییم ولی آنها هنوز در زندان اند.

این انتخابات چند دست آورد برای ما داشت. یکی از دستاوردهای انتخابات این بود که بفهمیم چه هستیم. اقای مرعشی گفتند که دوستان از ایشان می پرسند چرا انقلاب کردید؟ من می خواهم پاسخ دهم که اگر امروز ما این دستاوردها را جشن می‌گیریم، حاصل انقلاب اسلامی است. نمی خواهم بگویم که آنچه اتفاق افتاد بدون اشتباه بود اما ببینید این انقلاب با جان مردم چه کرده است که علی رغم همه مشکلاتی که برای آنها ایجاد می شود نگذاشتند در همه این سی سال استبداد دیر پا بشود و برپا بماند. آنها از هر فرصتی که داشته اند به خاطر شعور انقلابی و فرهنگی که انقلاب به آنها داده است و آزادی که در دل و جان آنها ایجاد کرده است، علی رغم گذشت نسل ها توانسته اند دست آورد بزرگ انقلاب را که آزادی خواهی و مردم سالاری است پاس بدارند و نگذاشته اند حتی بدترین شرایط بوجود آمد این شرایط بیش از چهار سال دوام داشته باشد. این دست آورد بزرگی است. مردم را نباید دست کم گرفت. می توان مردم را ساکت کرد اما نمی توان این آتش را در دل آنها از بین برد. این چیز مهمی است که ما باید قدر آن را بدانیم و مطمئن باشیم تا وقتی که تا زمانی که فرهنگ آزادیخواهی به برکت انقلاب در مردم ریشه دوانده می‌توان به آینده‌ای بهتر امیدوار بود.

اما دومین نکته ای که می خواهم بگویم درباره جوانان است. ارزش جوانان ما به این نیست که در انتخابات شرکت کردند، ستاد زدند، تبلیغات و فعالیت کردند. خب این را بارها در انتخابات های مختلف انجام دادند. آنها در صحنه های مختلف حضور خود را نشان دادند. اما آن‌چه آنان در این انتخابات نشان دادند بلوغی بود که مردم ما و بخصوص جوانان ما در ۱۰۰ سال گذشته به آن نرسیده بودند. آن چیست؟ ما بعد از انقلاب مشروطه گرفتار چرخه معیوبی شده بودیم که نمی توانستیم خود را از آن رها کنیم. چرخه استبداد، انقلاب و آزادی، استبداد، انقلاب آزادی. پس از اینکه مشکلات به مردم هجوم می آورد همه می خواستند همه چیز را خراب کنند و از نقطه صفر آغاز کنند. ما در نسل انقلاب شاید هنوز این روحیات را داشتیم . اما جوان امروزی ما با وجود آنکه دوران انقلاب را درک نکرده‌ا ست اما تاریخ خوانده و از تاریخ عبرت گرفته است. آنها از سرنوشت ملت ها عبرت گرفته اند و کاری کردند که در حقیقت با فعالیت های مدنی و مردم سالارانه این چرخه معیوب را شکستند. این دست آورد بزرگی است برای ما و ما از این لحاظ باید قدردان جوانان مان باشیم که به بزرگ تر ها و به نسل های گذشته درس دادند که این چرخه معیوب را با آگاهی، پایداری ، ایستادگی، دانش و تدبیر می توان شکست.

امروز جوانان ما نشان داده اند که مظهر تدبیر و امید هستند. که دولت ما هم ان شاء الله بر آمده از این جوانان است. دورانی که گذشت دوران بسیار سختی بود اما خوشبختانه امید از بین نرفت و امروز در اوج خود قرار دارد. از دیگر ویژگی‌های انتخابات این بود که اصلاحات توانست هژمونی رهبری خود را حاکم کند. ما جریان اصلاحات را داشتیم . اما می گفتیم این جریان ارتباطی آن چنان که باید با توده مردم ندارد. در طول چهار سال گذشته اصلاحات از کمترین امکانات برای ارتباط با مردم برخوردار بودیم. اما وقتی اصلاحات منسجم شد و رهبری پیدا کرد، این رهبری و هدایت اصلاحات به خوبی توسط مردم پاسخ داده شد و امروز این به بزرگترین سرمایه مدنی اصلاحات است که اکنون مردم چشم و گوش به زبان و قلم کسانی دارند که ثابت کردند کنارشان هستند و برای آنها کار می کنند. وظیفه ما در این دوران بسیار سنگین است؛ چراکه چشم مردم به این دولت است؛ این دولت را شما بر سر کار آوردید. بنابراین نمی‌توانیم در برابر این دولت بی‌تفاوت باشیم. باید با تمام توان و امکانات به حمایت از دولت برخیزیم . این به معنای عدم نقد و انتقاد نیست یا این‌که در برابر کژی‌ها و ناراستی های احتمالی که ممکن است وجود داشته باشد چشم خودمان را ببندیم و فقط توجیه‌گر باشیم. سرنوشتی که برخی دوستان ما در هشت سال گذشته در دولت قبل پیدا کردند. چشمان بینای ما، گوش های شنوای ما و مغزهای فعال ما باید به این دولت کمک کند و شاید بخشی از این کمک در واقع نقد آن است. امیدریم بتوانیم بنای خوبی برای همکاری با دولت بگذاریم و این نیازمند آن است که تک تک ما بتوانیم در احزاب و تشکل های خودمان سازمان پیدا کنیم و کار جمعی را پیش ببریم. رقابت را ارج بگذاریم اما رفاقت ها را نیز فراموش نکنیم.

انتظار ما از قوای غیر مجریه نیز انتظارات بجایی است. این مردم در 24 خرداد به «تغییر» رای دادند. کسانی بودند که نماد گفتمان های دیگر یا نماد ادامه وضع موجود بودند و از بسیاری از حمایت های ریز و درشت هم برخوردار بودند. اما مردم آمدند و به تغییر رای دادند. انتظار ما این است که این پیام توسط تمام قوا درک شود و بیایند در این مسیر همکاری کنند. از قوه مقننه باید تشکر کرد که به پانزده تن از وزرا رای داد. اما رای ندادن به سه وزیر دیگر آن هم تحت تاثیر افراطیونی که از این وضع ناراحت اند و دوباره می خواهند کشور را به مسیر قبلی باز گردانند شاید قابل پذیرش نباشد. به هر حال نمایندگان مجلس باید بدانند موکلان شان در 24 خرداد به یک فرد با منش و برنامه های مشخص رای داده اند. انصاف و مروت حکم می کند که با او در این راه همکاری کنند. البته اگر آنها بخواهند نظارت و انتقادکنند حق شان است. اما باید اجازه داده شود دولت آن‌طور که خود رئیس جمهوری می پسندد مستقر شود. خدای نکرده کاری نکنند که در برابر موکلان خودشان قرار داشته باشند.

قوه قضاییه در سالهای گذشته بخش اندکی که در آن بودند، بیشترین ظلم را به صدها قاضی محترم، باشرف و با وجدان ، دادیاران قانونمدار و بازپرسان عزیزی کردند که فقط به دنبال احقاق حق مردم بودند.و این حلقه کوچک منحرف این ظلم را کردند و ما امیدواریم شاهد آن باشیم که این پیام توسط عزیزانی که در قوه قضاییه می خواهند واقعا به مردم خدمت کنند، دریافت شود و مشکلات و ظلم ها و مسائلی که برای مردم ایجاد شده است جبران شود. بخصوص مشکلاتی که برای نخبگان و فعالانی که قوه محرک جامعه هستند ایجاد شده است. بیایند این تنگنا ها را بردارند تا در کنار هم و دست در دست هم بتوانیم بر مشکلات عظیمی چون مشکلات اقتصادی که کمر مردم را شکسته است غلبه کنیم. اما ما از قوه مجریه نیز انتظار داریم. ما مطالبات‌محور هستیم. هر چند سهم خواهی نمی کنیم. مطالبات ما چیزی نیست جز همان چیزهایی که جناب آقای روحانی در برنامه‌ها و سخنرانی‌های خود عنوان کرد. و انتظار ما از قوه مجریه و وزرای دولت این است که این خط مشی ها را سرلوحه خودشان قرار دهند و آنها را پیش ببرند.

رئوس برنامه های آقای روحانی عبارت اند از : قانون‌گرایی، شفافیت، نجات اقتصاد آزاد، گردش اطلاعات آزاد، مبارزه جدی با بیکاری و تورم، مبارزه با فساد ریشه دار، آرامش اقتصادی برای مردم، امنیت بخش خصوصی، حمایت از بخش خصوصی، عدم رقابت دولت با بخش خصوصی، ایجاد فضایی امن و آزاد برای دانشجویان، برداشتن ستاره از دانشجویان ستاره‌دار، بازگرداندن اساتیدی که غیر قانونی اخراج و بازنشسته شده اند، تشکیل وزارت زنان، پیشنهاد قوانین حمایت کننده از زنان و آزادی بیان ، حفظ حقوق شهروندی، رفع تبعیض های قومیتی، بکار گرفتن قومیت های مختلف در مناسب قدرت، رفع تبعیض های جنسیتی، شکستن فضای امنیتی، شفافیت در برنامه های هسته ای، کاهش و رفع تحریم ها ، تعامل با جهان و همسایه گان ؛ این ها رئوس برنامه های آقای روحانی بوده اند. همانطور که همه گفتیم باید به این دولت وقت داد و عجله نکرد. همین که مشخص شود که دولت در این مسیر پیش می رود برای ما کافی است. اما آقای روحانی یک قول دیگر هم دادند که نمی دانم برای این قول بتوان صبر کرد یا نه . این عین فرمایش ایشان است: « در دبیرخانه شورای امنیت ملی حصر آیت الله منتظری در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی برداشته شد. رئیس جمهور آینده نیز باید با کمک سایر قوا حصر را بردارد.»

ادوار کبک آگاه است

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s