رئیس دانشگاه امیرکبیر به دو سال «انفصال از خدمات دولتی» محکوم شد

Posted: September 3, 2013 in Uncategorized

ادوارنیوز: دیوان عدالت اداری در حکمی علیرضا رهایی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، را به دو سال انفصال موقت از خدمات دولتی محکوم کرد.

بنابرگزارش دانشجونیوز، این حکم در مرداد ماه سال جاری توسط شعبه دوم دیوان عدالت اداری صادر شده است.

علت صدور این حکم، استنکاف علیرضا رهایی از پذیرش و ثبت نام یکی از دانشجویان در مقطع دکتری علی رغم صدور حکم دیوان به نفع او عنوان شده است.


مسئولان دانشگاه امیرکبیر در سال ۸۸ به دلیل اختلاف مالی بر سر قرارداد پروژه برگزاری جشن ۵۰ سالگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با این دانشجو و تشکیل پرونده در کمیته انضباطی از تحویل مدرک و دانشنامه کارشناسی ارشد وی خودداری می کنند.

پس از شکایت علیه علیرضا رهایی وی با تاخیر دستور صدور مدرک تحصیلی را صادر می کند. اما به دلیل مشکلات پیش آمده برای تحصیل این دانشجو در مقطع دکتری و ثبت نام وی بدون استاد راهنما برای دور زدن قانون، دیوان عدالت اداری حکم به انفصال علیرضا رهایی از خدمت به مدت دو سال و جبران خسارات وارده می دهد.

علیرضا رهایی از نزدیکان محمود احمدی نژاد است که در طول هشت سال گذشته ریاست دانشگاه صنعتی امیرکبیر را بر عهده داشته است.

رهایی با همکاری نماینده نهاد رهبری، میر احمدی، در دانشگاه و عوامل امنیتی وزارت اطلاعات به سرکوب فعالین دانشجویی در دانشگاه پرداخت.

ریاست وی بر دانشگاه امیرکبیر با فشار بر فعالین دانشجویی و اقدام غیرقانونی وی در انحلال انجمن اسلامی دانشجویان آغاز شد.

در تابستان سال ١٣٨۵ در حالی که دانشگاه تعطیل بود، با بولدوزر ساختمان این انجمن قدیمی دانشجویی را تخریب کرد و برای شمار زیادی از اعضای آن احکام محرومیت از تحصیل صادر نمود.

پروژه جعل نشریات دانشجویی و شکنجه دانشجویان در بند، تعطیلی کلیه نشریات دانشجویی با دستور مستقیم وی، بازداشت گسترده دانشجویان پس از دفن شهید در دانشگاه و اخراج و محرومیت از تحصیل ده ها تن از دانشجویان، محدودیت شوراهای صنفی و کانون های فرهنگی و هنری در دوران وی در حالی به وقوع پیوست که فساد مالی و اعطای رانت های تحصیلی ویژه به نزدیکان محمود احمدی نژاد در دانشگاه امیرکبیر، مانند حمیدرضا افراشته داماد پروین احمدی نژاد، بر کسی پوشیده نیست.

از علیرضا رهایی و صدرالدین شریعتی، روسای دانشگاه های امیرکبیر و علامه طباطبایی، به عنوان پیشتازان سرکوب حق تحصیل در گزارش های دفتر تحکیم وحدت و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، احمد شهید، یاد شده است.

در خرداد ماه امسال نیز دانشجویان با راه اندازی “کمپین درخواست از رهایی برای استعفا از ریاست پلی تکنیک” اعتراض خود را به حضور هشت ساله وی در مسند ریاست دانشگاه امیرکبیر نشان دادند.

ادوار کبک آگاه است

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s