پیام تسلیت عبدالله مومنی و اسدی زیدآبادی از زندان برای درگذشت رشید اسماعیلی

Posted: August 23, 2013 in Uncategorized

عبدالله مومنی و حسن اسدی زیدآبادی دو عضو ارشد سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین در پیامی درگذشت رشید اسماعیلی را تسلیت گفتند.

رشید اسماعیلی زندانی سیاسی و عضو شورای سیاست گذاری سازمان ادوار تحکیم وحدت و از اعضای ستاد شهروند آزاد، حامیان مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در بعدازظهر دوشنبه ۲۸ مردادماه درگذشت.

وی متولد سال ۱۳۶۱ و دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق بشر بود. لیکن در سال ۸۵ با حکمی در کمیته انظباطی دانشگاه علامه از تحصیل محروم شده بود.

رشید اسماعیلی در سوم دی ماه ۸۸ نیز پس از احضار به اداره اطلاعات اصفهان دستگیر و هفتاد روز را در بازداشت به سر برده بود و پس از آزادی با قرار وثیقه در دادگاهی به یک سال و شش ماه حبس تعلیقی به مدت سه سال محکوم شد. وی پس از آن در روز هیجدهم شهریور ۹۱ در اصفهان دوباره دستگیر و سرانجام در ۲ آذرماه آزاد شده بود.

متن این پیام تسلیت به شرح زیر است:

ابر است که می‌رود

نه ماه،

نترس…

درگذشت یار و هم فکر، هم راه و هم بندمان مرحوم، رشید اسماعیلی، دشواری روزهای حبسمان را به تلخی کشاند.

واقعه نامنتظر فقدان این یاور مظلوم و زجرکشیده، خاطرات تلخ و شیرین روز‌ها و سال های همراهی و همکاری‌اش را به یادمان آورد و بی‌گمان ضایعه امروز یاد‌ها را فرصتی شد برای مرور کوشش‌های خستگی ناپذیر جوان مردی که در فکر نماند و به عمل گرایید و در «هنگامه» بر سر دعوی‌اش ماند.

مظالمی که طی بیش از یک دهه فعالیت فکری – سیاسی وی در عرصه دانشگاه، احزاب و رسانه بر او رفت ناروا بود و بی‌محابا؛ محرومیت از تحصیل و اشتغال؛ تهدید و بازداشت و محکومیت. با این همه او بی‌حد و حصر «آزادی» را دوست می‌داشت و فداکارانه به مردم سرزمین‌اش عشق می‌ورزید. آگاهانه باورمند دموکراسی بود و مشفقانه خیر خواه و تحول خواه. توسعه را انسانی می‌خواست و انسان را شایسته کرامت و عدالت. در اندیشه «حکمرانی خوب» بود و میهن‌اش را لایق حکمرانانی خوب‌تر می‌پنداشت؛ لیک چه جانکاه که: «وطن آرامت نبود/ آرامگاهت شد»

درگذشت رشید اسماعیلی گرچه پرونده سبز او نزد ناداوران جزم اندیش را مختومه ساخت، بسا امید که کارنامه سیاه ناقضان حقوقش از خاطر مردمان سبز اندیشمان نخواهد رفت.

ما این ضایعه و فقدان پر افسوس را به خانواده محترم اسماعیلی، جامعه فعالان دانشگاهی کشور و دوستان و همفکران آن مرحوم تسلیت می‌گوییم.

عبدالله مومنی – حسن اسدی زیدآبادی

زندان اوین

ادوار کبک آگاه است

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s