آقای روحانی ؛ قفل سرعت اینترنت کجاست؟

Posted: August 9, 2013 in Uncategorized

خوشبختانه آقای روحانی در جریان مناظره های انتخاباتی به این معضل بزرگ اشاره صریحی داشت و وضعیت اینترنت وپهنای باند آن را در شان ملت ایران ندانست و وعده حل آن را داد. جدیدا نیز پس از حضور وزیر پیشنهادی ارتباطات در کمیسیون صنایع برای تشریح برنامه های خود یک خبرگزاری رسمی تیتر مصاحبه رییس کمیته را به صورت زیر عنوان داشت:وعده واعظی برای افزایش سرعت اینترنت/ گسترش دسترسی خانوار ایرانی به اینترنت پرسرعت

رئیس کمیسیون صنایع ومعادن مجلس در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت خبر از بررسی وضعیت اینترنت در کمیته مخابرات مجلس داده و اعلام کرده که مردم از وضعیت فعلی قیمت ها وسرعت اینترنت رضایت کافی ندارند (۱) و قول داده به زودی گزارش کاملی به کمیسیون در این رابطه ارائه شود.

از طرف دیگر اعلام شد وزیر پیشنهادی آقای روحانی برای وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات روز گذشته به تازگی و با اعضای کمیسیون صنایع دیدارداشته و به تشریح برنامه های خود پرداخته است. (۲)

بنا براین دو دلیل به نظرم رسید وقت تاکید بر رسیدگی به معضل ممنوعیت استفاده کاربران خانگی اینترنت از سرعت بیش از ۱۲۸ کیلو بیت بر ثانیه! فرارسیده تا پیگیری و چاره جویی گردد. نخست لازم است اشاره ای کنم به ریشه این تصمیم.

شخصا در زمان حضور خود در کمیته مخابرات مجلس ششم و بعد ازشکسته شدن سد صدور مجوز برای استفاده از تکنولوژی DSL برای استفاده مردم از اینترنت پرسرعت، شاهدزمزمه ها وتلاشهای خزنده منسوب به برخی مدیران وقت صداوسیما جهت محدود ساختن سرعت اینترنت خانگی بوده ام که با مخالفت های به موقع به نتیجه نرسید. ولی متاسفانه بعدها ودرموقعیت های دیگری ممنوعیت ارائه اینترنت باسرعت بیش از ۱۲۸ کیلو بر ثانیه توسط شرکت خدمات اینترنتی به کاربران خانگی تحمیل و آغاز شد. دلیل بسیار خنده داری که مطرح میشد آن بود که چون با سرعت بیش از ۱۴۴ کیلو بیت بر ثانیه تصاویر ویدیویی زنده میتوان از طریق اینترنت پخش نمود واز طرفی طبق قانون اساسی صداوسیما متولی پخش تلویزیونی است پس سرعت کاربران خانگی باید پایین تر از آن قرار گیرد و فراتر از آن ممنوع شود !!!

استدلالی که در عصر ارتباطات نتیجه ای جز عقب نگه داشتن کشور به مدت بیش از ۸ سال از غافله پیشرفت و دانش برای مردم ایران دردنیا نداشت به گونه ای که طبق جدیدترین گزارش موسسه آمار و ریاضیات آکامای رکورد عقب مانده ترین سرعت اینترنت را در دنیا میان کشورهای دارای اینترنت برای کشورمان به ثبت رساند! (۳)

خوشبختانه آقای روحانی در جریان مناظره های انتخاباتی به این معضل بزرگ اشاره صریحی داشت و وضعیت اینترنت وپهنای باند آن را در شان ملت ایران ندانست و وعده حل آن را داد. جدیدا نیز پس از حضور وزیر پیشنهادی ارتباطات در کمیسیون صنایع برای تشریح برنامه های خود یک خبرگزاری رسمی تیتر مصاحبه رییس کمیته را به صورت زیر عنوان داشت:وعده واعظی برای افزایش سرعت اینترنت/ گسترش دسترسی خانوار ایرانی به اینترنت پرسرعت

این تیتر نشان می دهد که شاه بیت وعده وزیر پیشنهادی نیز همین موضوع بوده است. پس تا اینجای کار شواهد گویای تداوم امید به رفع ممنوعیت سرعت اینترنت برای کاربران وبازشدن این قفل طی ماههای آتی است.

اما این قفل کجاست؟ وچه اقدام حقوقی برای باز شدن آن ضروری است؟

واقعیت آن است که خوشبختانه نه تنها هیچ قفل و مصوبه ای در حوزه قانون گذاری در مجالس اصولگرا هم در این زمینه وجود ندارد بلکه پشتوانه ای هم در بند الف ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه برای حل آن تصویب شده است. از نظر حقوقی قفل این مشکل یعنی ممنوعیت استفاده کاربران خانگی اینترنت از سرعت مورچه ای ۱۲۸ کیلو بیت بر ثانیه توسط سازمان تنظیم مقررات واربتاطات رادیویی تحت نظر وزیر ارتباطات بازشدنی است. حال برمبنای چنان وعده هاوبرنامه های وزیرپیشنهادی، رئیس کمیته مخابرات مجلس اظهارداشته که : ؛ دیدگاه محمود واعظی برای توسعه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور کاملا مثبت و هم صدا با نمایندگان کمیسیون صنایع است.کمیسیون صنایع مجلس در مورد این گزینه پیشنهادی اتفاق نظر مثبت دارد.؛ (۲)

اکنون که به نظر می رسد در مجلس اصوالگرا نیز بر حل این مشکل در بخش ارتباطات صحه گذاشته شده، نوبت آقای روحانی وهمکاران آتی وی در وزارت ارتباطات خواهد بود که پس از رای نهایی اعتماد با کلید خود درقفل سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ، این ممنوعیت فاقد توجیه را ملغی نموده و به معضلی ملی پایان دهند تا شاهد شکوفایی بیشتر در عرصه علم ، اقتصاد وفناوری در کشورمان باشیم.

علی اکبر موسوی (خوئینی)/نماینده تهران، نایب رئیس کمیته مخابرات مجلس ششم و پژوهشگر فناوری ارتباطات

منابع:

۱)خبرگزاری مجلس شورای اسلامی
۱۷مرداد ۱۳۹۲
http://www.icana.ir/Fa/News/233414

۲)خبرگزاری مهر
۱۶مرداد ۱۳۹۲
http://www.mehrnews.com/TextVersion…

۳) گزارش موسسه آمار وریاضیات آکامای
خبرگزاری مهر ۸مرداد ۱۳۹۲
http://www.mehrnews.com/detail/News…

ادوار کبک آگاه است

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s