اعتراض بیش از ۱۰۰ نفر از چهره های سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی بوشهر به تخریب بافت تاریخی استان

Posted: July 26, 2013 in Uncategorized

ادوارنیوز: بیش از ۱۰۰ نفر از چهره های سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی بوشهر در اعتراض به تخریب بافت تاریخی این استان اعتراض کردند.

به گزارش ادوارنیوز این افراد ضمن اعلام اینکه به باور آنها افزون بر مسئولیت های شخصی،تاریخی و ملی دست اندرکاران متعهد و دلبسته به آثار فرهنگی، وظیفه سازمانی و اداری آن ها نیز حکم می کند اجازه ندهند یادگار تمدنی گذشتگان ما به بهانه های مختلف از جمله فرسودگی، آماج تصرف، آسیب رسانی و انهدام احتمالی اشخاص حقوقی (برخی دستگاه ها و شرکت ها) و افراد حقیقی(بساز و بفروش ها) قرار گیرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

ساختمان ها و بافت های تاریخی که در بلندای دور و دراز پیشینه یک ملت ریشه داشته و بخشی از هویت و شخصیت آن ملت محسوب می شود، از حلقه های پیوند نسل های پیشین و پسین آدمیان بوده و در قامت پلی استوار در کار ایفای نقش واسط میان دیروز،امروز و فردای مردمان می باشند. بناهایی که می توان با نشستن بر بام آن و سفر به عمیق ترین لایه های تاریخ، به افکار، اندیشه ها و شکل زیست اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آفرینندگان آن پی برد و به برخی از راز و رمزهای زندگی آنان دست یافت.

بافت پرسابقه ی کهن دیار ما بوشهر نیز با عمری چند صدساله به عنوان سازواره ای زیبا و با ساختار و معماری ویژه ی خود که همواره تحسین اهل فن را برانگیخته است، یکی از نمونه های بارز میراث فرهنگی- تمدنی انسان بوشهری، ایرانی و جهانی بوده و در ردیف آثار و اندوخته های سترگی است که فرزندان ایران زمین درپهنه ی میهن باستانی ما از خویش به یادگار گذاشته اند.

این دستاورد پرشکوه معماری ولی با صد حیف و دریغ اینک یا به علت عدم احساس تعلق خاطر و بی اعتنایی مسئولان امر و یا به دلیل سهل انگاری و ناپیگیری آن ها و نیز به علت یورش برخی از اصحاب حرص و آز در کمین نشسته که فقط به منافع سرشار اقتصادی خود می اندیشند، و یا به دلایل ناگفته ی دیگر، در معرض ویرانی است که استمرار این وضعیت دردناک، می تواند تا چند سال دیگر کلیت قالب بندی بافت پیرسال بوشهر را از عرصه ی ارمغان های معماری بشریت حذف کرده یا آن را به شیری بی یال و دم و اشکم و به سرنوشت اسفبار بازار قدیمی بوشهر تبدیل کند.

تخریب دو خانه متعلق به روزنامه نگار شهیر بوشهری، زنده یاد عبدالرحیم جعفری و خانه ی داستان نویس مطرح بوشهر، احمد آرام که هرسه با وجود ثبت در آثار ملی، به دستور مدیریت وقت میراث فرهنگی بوشهر عملی شد، هنوز ذهن و روان هواداران بافت قدیم را آزار می دهد. در حال حاضر نیز برخی اداره ها و شرکت های استانی زمینه سار نابودی و یا دست کم به هم زدن شکل و شمایل بخشی دیگری از بافت قدیم بوشهر واقع در محله ی شنبدی در شمال مسجد ملک می باشند.

مسئولیت این پیشآمدها اما به عهده ی همه ی دستگاه های مرتبط ،سازمان میراث فرهنگی،راه و مسکن، شهرداری، شورای شهر و استانداری بوده و هرکدام در چهارچوب شرح وظایف خود باید پاسخگوی بوشهری ها و به خصوص دوستداران میراث فرهنگی باشند.

در این میان، البته سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی حفاظت و حراست از نمودهای فرهنگی و تمدنی، دارای وظیفه ای دوچندان بوده و باید بیش از دیگر سازمان ها به افکار عمومی و دستگاه های بالادستی جواب دهد؛ زیرا طبق قانون هرگونه مداخله در ساختار معماری بافت قدیم و از جمله تخریب وساخت وساز درآن، در گرو صدور مجوز از سوی سازمان میراث بوده و دخل و تصرف در آثار ثبت شده ی ملی بدون کسب اجازه از آن نهاد جرم محسوب می شود.

البته در هرشرایط، حقوق مادی ومعنوی مالکان باید براساس قانون به تمام و کمال رعایت شده و در خصوص اهمیت بناهای تاریخی نیزبه آنان توضیح اقناعی و کافی داده شود.

در این وضعیت، ما علاقه مندان به میراث فرهنگی به این باوریم که افزون بر مسئولیت های شخصی،تاریخی و ملی دست اندرکاران متعهد و دلبسته به آثار فرهنگی، وظیفه سازمانی و اداری آن ها نیز حکم می کند اجازه ندهند یادگار تمدنی گذشتگان ما به بهانه های مختلف از جمله فرسودگی، آماج تصرف، آسیب رسانی و انهدام احتمالی اشخاص حقوقی (برخی دستگاه ها و شرکت ها) و افراد حقیقی(بساز و بفروش ها) قرار گیرد.

همچنین شرکت فاضلاب با اجرای طرح فاضلاب در بافت قدیم و شهرداری با آسفالت کوچه های آن و انجام سایر اقدامات عمرانی، باید علل و عوامل زیست محیطی فرسودگی بافت چهارمحل را از بین برده و یا حداقل آن را کنترل نمایند.

سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری نیز لازم است با برگزاری جلسات توجیهی در مساجد چهارمحل و با حضور کنشگران حوزه ی میراث فرهنگی، اهالی محلات را از اهمیت ملی و جهانی صورت بندی آن محله ها آگاه کرده و مسئولیت حراست از این مجموعه ی تاریخی را به آنان یادآور شود.

در این مورد، نقش نهادهای مدنی و به ویژه نقش رسانه های جمعی، مطبوعات، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در روشنگری اذهان، نقد عملکرد صاحب منصبان و افشای زد و بند های مالی و اداری آلوده که ممکن است در این طرح ها رخ دهد، بسیارمؤثر خواهد بود.

نجف آهوچهر،علی آتشی، حمید آباذر،کریم آبادی، احسان احمدزاده، علی احمدی، عبدالحسین احمدی ریشهری،ماندانا احمدی، مجید اجرایی، سیامک ارجمندزاده، محمدجعفر ایزدپناه،علی ایزدجو، عالی بازدار، محبوبه بحرینی، مجید بحرینی، حسین بختیاری آزاد، سیامک برازجانی، سینا برازجانی، سیروس بنه گزی، محمد کریم بنه گزی، محمدحسین بکمی، غلامعلی تمهید، فرشید جان احمدیان،آزاده جلالی، محمود جمهیری، مهدی جهان بخشان، محمود جهانی آباد،فریبا حسین زاده، حسام حق پرست، حماسه حق پرست، علی اکبر حق پرست، محمدرضا حق پرست، محمدکاظم حق شناس، احمد خالق پناه،جلال خسروی،میترا خواجه ئیان، مهناز خواجه ئیان، مریم خرمی، صدیقه خرمی، محمد دادفر، علی دباش ، ابراهیم دانش دوست، صالح دروند، حسین دهقانی، سرور دهقانی،خسرو دهقانی، نبی دهقانی، محمود دهقانی، رها رفاهی، حسین رویین، مسلم رویین، قدرت اله رحیمی، میثم روایی، حامد رحمتی،ستاره زال، مرتضی زندپور،کورش سلطانی، اصغر سیف بوشهری، آذین سیف بوشهری،احمد سبحانیان، محمدباقر سملی، حسین شاکری، حمید شاه ولی، محسن شریف، جواد شمشیری، نعمت اله شیخ سقا، حسین شریفی، غلام شبانکاره، آکا صفوی، محمدرضا عزیزپور، راضیه عقیلی مهر، مهدی علیپور، فاطمه علیخواه، ناصر علیخواه، مجید عوض فرد، امید غضنفر، طاهره غمخوار،داریوش غریبی، محمدجواد غریبی، حسین فخرایی، بابک فقیه، خورشید فقیه، احمد فکراندیش، اسفندیار فتحی، ناصر قاسمی، غلامعلی قاضی، محسن قیصی زاده، میثم قیصی زاده، یونس قیصی زاده، ندا کشاورز، کاووس کمالی، محسن کارگر، عبدالحسین کنین، مهری کرمی، سمیرا کیارش، سمیه کیارش، ابراهیم گرمساری، امین گنبدی پور، نعمت اله گنبدی پور، نوید گنبدی پور، حسن لاوری، عبداله لاوری فرد، مسعود ماهینی، قاسم محمدی، اسماعیل منصورنژاد، خلیل موحد، حمید موذنی، طالب موذنی،نگار موذنی،حدیث مهندسی، سارا مویدی،سعید موذنی،صمد موذنی، عادل مقدس،نیما مهرپویا،شهین موذنی، بهرام نکیسا، فاطمه هاشمی، موسی ولی زاده، پرویز هوشیار، سیدقاسم یاحسینی، جهانشیر یاراحمدی، فرید یوسفی ، محمود یوسفی، پیمان یوسفی، محمد یوسفی.

ادوار کبک آگاه است

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s