نامه عبدالله نوری به هاشمی رفسنجانی

Posted: May 26, 2013 in Uncategorized

به دنبال رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی از سوی شورای نگهبان، عبدالله نوری وزیر کشور دولت اصلاحات در نامه ای خطاب به هاشمی رفسنجانی نوشت جمهوریت بر بنیان اعتقاد به اعتبار رای اکثریت استوار است و هیچ کس شایسته تر از آنان برای تعیین فرد شایسته برای ریاست جمهوری نیست.

متن این نامه که نسخه ای از آن در اختیار ادوار نیوز قرار گرفته است به شرح ذیل است:

بسم اله الرحمن الرحیم

حضرت آیت الله جناب آقای هاشمی رفسنجانی دامت برکاته

سلام علیکم

پس از حمد و سپاس خداوند و آرزوی تندرستی، طول عمر و توفيق خدمت برای شما و تمامی خدمتگزاران به مردم، دریافت خبر حذف جنابعالی از عرصه رقابت های انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری قشر وسیعی از جامعه را شگفت زده کرد و موجی از ناراحتی و نگرانی را برای آنان در پی داشت. همچنان که اقدام فداکارانه جنابعالی در ورود به عرصه انتخابات، شور و امید را در اقشار و طبقات گوناگون مردم ایران زنده کرد و تحسین آنان را بر انگیخت.

انتخابات بر پایه قانون اساسی نماد اصیل جمهوریت و رکن رکین حاکمیت ملت است که به هیچ بهانه¬ ای نمی توان آن را از مردم سلب کرد و یا با تفاسیر خاص ارزش آن را فروکاست. قانون اساسی به مردم حق داده است که حق تعیین سرنوشت خویش را با انتخاب عالی رتبه ترین شخصیت اجرایی کشور به تحقق برسانند و تمامی نهادها موظف به تامین شرایط و فراهم آوردن امکانات لازم برای تحقق این حق می باشند، در غیر این صورت انتخابات از جایگاه اصلی خود که اراده مردم است جدا خواهد شد. جمهوریت بر بنیان اعتقاد به اعتبار رای اکثریت استوار است و هیچ کس سزاوارتر از آنان برای تعیین فرد شایسته ی ریاست جمهوری نیست.

جایگاه آن جناب برای هدایت و مدیریت عرصه سیاسی به ویژه در شرایط سخت و بحرانی، چنان بر همگان روشن است که تحت تاثیر داوری هیچ شخصیت و نهادی قرار نخواهد گرفت. آنان که در کاروان پرتکاپوی انقلاب، دستی بر آتش داشته¬ اند، خوب به خاطر دارند که امام راحل، در حادثه ی ترور شما -در سوم خرداد 1358- اعلام داشتند: “هاشمی زنده است تا نهضت زنده است.” رهبر فقید انقلاب در این سخن نغز خویش، حیات معنوی، سیاسی و اجتماعی شما را در تراز حیات طیبه ی نهضت سنجید و به رسمیت شناخت و قرین و همزاد هم نامید. حذف جنابعالی از عرصه انتخابات ریاست جمهوری، هیچ از قدر و اندازه ی شما نکاست، چرا که هاشمی، خود شاخص بلند و سرافراز معیارهای انقلاب و جمهوری اسلامی است.

قصد حضور و اراده ی مصمم شما، از اين رو بود که آیندگان، عملکرد نامطلوب دولت مستقر را به حساب ناکارآمدی جمهوری اسلامی نگذارند. شما برای كمك به ایجاد الفت و اتحاد و بسط اعتمادِ مردمی آمديد که هنوز دلبسته و البته نگران سرزمین و سرنوشت خویش اند. در شرایطی که سوء مديريت ها، تهدید های بیگانگان و تحریم های گوناگون شرایط سختی را برای ملت نجیب و ميهن عزیز ما ایجاد کرده است، برای کنترل و جلوگیری و کاهش این خطرات، حضور در صحنه انتخابات را وظیفه ملی میهنی خود دانستید و در مقام انسانی مسئول و مؤسس، برای صيانت از ميراث امام (ره) و پاسداری از خون هاي به زمين ريخته شده ي شهيدان معزز و والامقام و جوانان برومند،

با کوله باری از تجربیات مثبت و منفی ناشی از انتقادات منصفانه و بي پرواي کارشناسان و گاهی تخریب های ناجوانمردانه نسبت به عملکرد گذشته ي تان، به صحنه ی خدمت بازآمدید. طیف گسترده ای از مردم حضور شما را همواره فراتر از نزاع های سیاسی و فارغ از مرزبندی های اصلاح طلبي و اصولگرايي و در راستای ایجاد همگرایی بین تمامی نیروهای سیاسی و عملگرا، در چارچوب گفتمان اعتدال و منافع ملی قلمداد مي نمايند. مدیران بلندنظر و با همت جامعه همواره تدبیر و عقلانیت جنابعالی را ستوده، از بستر حوصله و صبر و شکیبایی تان تجربه ها اندوخته و دوراندیشی و ذکاوت شما را در روند توسعه ی ملی، ره توشه ی کار و تلاش خویش کرده اند.

به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران هم امروزهم، جنابعالی می توانید میزانی گران سنگ برای اعتماد آفرینی میان گروه های سیاسی دل بسته ی جمهوری اسلامی در اردوگاه اصلاح طلبان و اصول گرایان معتدل باشید. چرا که نقش شما تندروی ها را به اعتدال، دشمنی ها را به همزیستی، رقابت های شکننده را به کوشش های سازنده، کارشکنی ها را به کارآمدی و منفعت طلبی ها را به تقویت منافع ملی، تبدیل خواهد کرد.

اینجانب براین باورم که از آنزمان که جنابعالی با شجاعت و پایمردی زبان گویای مردم گشتید ، به مرور صلاحیت شما مورد تردید قرار گرفت لکن در میان اقشار گوناگون مردم جایگاهی رفیع یافتید و این جایگاه جدید نعمتی الهی ست که به شما ارزانی شده است. ” إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا / كسانى كه ايمان آورده و كارهاى شايسته كرده‏اند، به زودى خداى‏ رحمان براى آنان محبتى در دلها قرار مى‏دهد – سوره مبارکه مریم – آیه 96″

امید که به شکرانه این نعمت بزرگ همیشه در کنار مردم مهربان، صبور و رنجدیده باشید و درجهت تحقق خواسته های آن عزیزان و پاسداری از حقوق ملت تا نهایت توان کوشش و تلاش کنید.

والسلام علیکم و علی عبادالله الصالحین

عبدالله نوری

پنجم خردادماه 1392

ادوار کبک آگاه است

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s