نامه شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص انتقال ۱۰ زندانی سیاسی زندان اوین به سلول انفرادی

Posted: May 6, 2013 in Uncategorized

شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده صلح نوبل ۲۰۰۳ در پی انتقال ده زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین به سلول انفرادی، با ارسال نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، از این مقام بین المللی خواست تا با توجه به وضعیت زندانیان در سراسر کشور و به ویژه بند ۳۵۰ زندان اوین، مانع وقوع حوادث بعدی شود.

خانم عبادی در نامه خود، از آقای شهید خواسته است تا توجه مسئولان حکومت ایران را به این نکته جلب کند که سلامت زندانیان بر عهده مسئولان زندان است و از وی خواسته که نامه اش در پرونده دولت ایران ضبط و هنگام رسیدگی مورد عنایت قرار گیرد.

کلمه پیش از این گزارش داده بود که انتقال ۱۰ زندانی بند ۳۵۰ به سلول های انفرادی بند ۲۴۰ پس از آن صورت گرفت که مسئولان، زندانیان را برای عزل سعید مدنی وکیل این بند تحت فشار گذاشتند.

عنوان “وکیل بند” در زندان های ایران به کسی اطلاق می شود که به انتخاب زندانیان، به پی گیری وضعیت رفاهی همبندان خود و انتقال خواست های معیشتی آنها به مسئولان می پردازد.

در هفته گذشته، در پی مقاومت زندانیان سیاسی در مقابل فشار مسئولان برای عزل سعید مدنی، روابط میان دو طرف به تنش گرایید و نهایتا گارد زندان با ورود به بندد ۳۵۰، ده تن از معترضان را به بند ۲۴۰ انتقال داده و ممنوع الملاقات کردند.

بر اساس این گزارش در پی این برخورد، زندانیان دیگر در بند ۳۵۰ دست به اقدامات اعتراضی زده و خواستار بازگشت همبندان خود شده اند و ۳۵ نفر از این معترضان در حرکتی اعتراضی برای اعلام همبستگی با همبندان سابق، حضور در سال های ملاقات زندان را تحریم کرده اند.

شیرین عبادی با اشاره به اینکه زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ گفته اند در صورت ادامه شرایط موجود دست به اعتصاب غذا خواهند زد، هشدار داده که ممکن است که در صورت عدم رسیدگی به مطالبات زندانیان بر “وخامت اوضاع” افزوده شود.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن کامل نامه شیرین عبادی به احمد شهید که در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ ارسال شده، به شرح زیر است:

جناب دکتر احمد شهید

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران

پیرو گزارش های قبلی،‌ به استحضار می‌‌رسانم که وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی‌ در ایران روز به روز وخیم تر می‌‌شود. از جمله براساس گزارش های واصله از زندان اوین، غذای زندانیان فاقد کیفیت، غیر بهداشتی و غیر قابل خوردن است و زندانیان به اجبار برای تهیه مایحتاج حیاتی‌ خود از قبیل میوه، سبزیجات تازه و مواد پروتئینی مجبور هستند به تنها فروشگاه زندان مراجعه کنند. فروشگاه نیز با ارائه مواد غیر استاندارد و به چند برابر قیمت واقعی،‌ مشکل جدیدی را ایجاد کرده است.

از همین رو زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین برای پی گیری شکایت شان، یکی‌ از زندانیان سیاسی به نام سعید مدنی را انتخاب می کنند که این امر نه تنها وضعیت زندانیان را بهتر نمی کند، بلکه طرح شکایت نزد مقام های مسئول، سبب می شود تا فرد یاد شده به همراه ۹ زندانی سیاسی دیگر به اسامی عبدالله مومنی، ابوالفضل عابدینی نصر، سیامک قادری، امیر خسرو دلیر ثانی، محمد حسن یوسف‌پور سیفی، سعید عابدینی، کامران ایازی، محمد ابراهیمی و پوریا ابراهیمی در روز هشتم اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ به زندان انفرادی اعزام شوند که تا کنون نیز در آنجا به سر می‌‌برند.

بر این اساس تعدادی از زندانیان سیاسی این بند اعلام کرده اند که در صورت ادامه شرایط موجود، دست به اعتصاب غذا خواهند زد که این خود بر وخامت اوضاع خواهد افزود.

همچنین درمانگاه زندان فاقد امکانات کافی‌ بوده و افرادی که با بیماری‌های جدی دست به گریبان هستند، مجبورند با هزینه شخصی‌ به درمان خویش بپردازند. هم اکنون تعدادی از زندانیان از قبیل ابوالفضل عابدینی نصر و محمد ابراهیمی بیمار و محتاج مداوا هستند که توجهی‌ به درمان آنها نمی شود. با عنایت به اینکه در سال‌های قبل چند تن‌ از زندانیان مانند هدی صابر و محسن دکمه چی به علت عدم رسیدگی پزشکی‌ و درمان به موقع، جان خود را از دست داده اند، بنابراین عدم امکانات پزشکی‌ جان زندانیان را تهدید می‌‌کند؛ موضوعی که مسئولان زندان بی‌ تفاوت از کنار آن می گذرند.

همچنین مهدی خزعلی که در اعتراض به دستگیری غیر قانونی‌ خود، بیش از صد روز است که در اعتصاب غذا بسر می برد، براساس گزارش خانواده اش بیش از ۳۰ کیلو وزن کم کرده و در شرایط خطرناکی به سر می‌‌برد.

بر این اساس توجه فوری به وضعیت زندانیان در سراسر کشور، به ویژه بند ۳۵۰ زندان اوین ضرورت تام دارد تا از وقوع حوادث بعدی جلوگیری شود. بنابراین با اعلام مراتب، خواهشمندم توجه مسئولان حکومت ایران را به این نکته بدیهی‌ جلب کنید که سلامت و بهداشت زندانیان اعم از سیاسی و غیر سیاسی بر عهده مسئولان زندان است.

مستدعی است این نامه در پرونده دولت ایران ضبط و هنگام رسیدگی مورد عنایت قرار گیرد.

با احترام

شیرین عبادی

مدافع حقوق بشر و برنده صلح نوبل ۲۰۰۳

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲

ادوار کبک آگاه است

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s