مولوی عبدالحمید: برانداز نیستیم، اهل گفتگو و تعامل‌ایم

Posted: March 9, 2013 in Uncategorized

مولوی عبدالحميد، امام جمعه اهل سنت زاهدان با اعلام آن که “اهل تسنن برانداز نيستند بلکه با خشونت و کشتار مردم مخالفند و هيچگاه با براندازان همراهی نکرده است”، گفت: “هر حکومتی که با نگاه مذهبی و جناحی کشور را اداره کند، موفق نخواهد شد.”

به گزارش سنی آنلاين، مولوی عبدالحميد که در ديدار سالانه دانشجويان اهل سنت سخن می گفت، در ادامه خطاب به دانشجويان حاضر در جلسه خاطرنشان کرد: “دانشجويان اهل سنت نبايد به دليل برخی رفتارها و برخوردها دلسرد و نااميد شوند و از ادامه مسير دانش آموزی باز بمانند.”

وی با انتقاد از اعمال محدوديت از سوی نهادهای امنيتی برای دانشجويانی که قصد شرکت در اين ديدار را داشتند گفت: “اگر به ما اجازه می دادند و راه ما را در دانشگاهها باز می کردند، ما در دانشگاه‏ها با دانشجويان عزيز ملاقات می کرديم و مشوق آنان به دينداری و دانش اندوزی می شديم، اما متاسفانه اين کار انجام نگرفته و از سوی ديگر از حضور عده کثيری از دانشجويان عزيز که عازم زاهدان بودند ممانعت به عمل آمده است.”

امام جمعه اهل سنت زاهدان با بيان اينکه “راه ما، راه قانون و گفتمان است”، گفت: “ما با خشونت، راه بندانی و کشتن مردم مخالفيم. اگر کسی حاضر به تعامل و گفتمان با ما باشد، ما اهل تعامل و گفتمان هستيم و بارها در مقابل خشونت و افراط گرايی به شدت موضع گيری کرده ايم.”

وی با اشاره به حيات ۳۴ ساله نظام جمهوری اسلامی گفت: “معتقديم نظام اسلامی در طول ۳۴ سال پس از انقلاب فرصت زيادی برای رعايت عدالت و تحقق کرامت اهل سنت داشته است، ولی باز هم عده ای از مسئولان در برابر مطالبات بر حق ما می گويند؛ به ما فرصت بدهيد. فرصت تا کی؟ آيا بيش از ثلث قرن فرصت برای اجرای قانون و پاسخگويی به حقوق جامعه کافی نيست؟ ما تشنه پست و مقام نيستيم. درخواست ما برای استخدام اهل سنت و واگذاری عادلانه پست‏ها و مسئوليت‏ها حق ماست و به اين دليل آن را مطرح می کنيم که اهل سنت تحقير نشوند.”

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنين خطاب به رسانه های وابسته به حکومت گفت: “برخی سايت‏ها و جريانات زنجيره ای تصور می کنند با جوسازی و شايعه پراکنی می توانند ما را از مسير صحيح مان منصرف کنند، اما ما به ياری پروردگار با هياهو سايت‏های افراطی راه اعتدال و راه صحيح را رها نخواهيم کرد.”

مولوی عبدالحميد طی سالهای اخير مواضع انتقادی را نسبت به عملکرد حاکميت اتخاذ کرده است.

وی پيش از اين “بزرگترين دغدغه اهل سنت” را “آزادی مذهبی” دانسته و گفته بود: “ما بايد به‌طور آزادانه بتوانيم در هر جای کشور احکام دين را به فرزندان اهل سنت تعليم بدهيم. نمازهای پنج‌گانه، جمعه و عيدين را به طور آزادانه برگزار کنيم. حوزه های ما بايد استقلال خود را حفظ کنند. هيچ نهاد و ارگانی نبايد در امور مساجد و مدارس دينی ما دخالت داشته باشند و در کل آزادی مذهبی ما نبايد به مخاطره بيفتد.”

مولوی عبدالحميد و تنی چند از روحانيان اهل سنت به دستور مقام‌های امنيتی جمهوری اسلامی “ممنوع الخروج” هستند و عبدالعظيم شه‌بخش داماد مولوی عبدالحميد و برادرزاده وی چندی پيش از سوی نهادهای امنيتی بازداشت شدند.

وی در آبان سال ۸۹ از ارسال نامه به آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و تقاضای ديدار با وی برای حل مشکلات اهل سنت خبر داده و گفته بود: “چند سال است که اهل سنت موفق نشده‌اند که با مقام رهبری ديداری داشته باشند و به نامه‌هايی که می‌نويسيم جوابی داده نمی‌شود.”

ادوار کبک آگاه است

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s