به اتهام انتقاد از رهبر؛ تشکیل ششمین پرونده برای ابوالفضل قدیانی

Posted: February 25, 2013 in Uncategorized

برای ابوالفضل قدیانی، زندانی سیاسی منتقد رهبر جمهوری اسلامی به خاطر نامه های انتقادی خود که از داخل زندان منتشر کرده است، ششمین پرونده قضایی تشکیل شد.

آقای قدیانی عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و از مبارزان پیش از انقلاب است. او همچنین از منتقدان صریح اللهجه آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی است و به دلیل انتقاد از عملکرد خامنه ای، علاوه بر حبس، به زندان قزلحصار کرج تبعید شده است.

به گزارش وبسایت “جرس”، آقای قدیانی، روز سه شنبه هفته گذشته بار دیگر به دادسرای اوین احضار شده و در حالی که تا به حال به دلیل انتشار نامه ها و گفت و گوهای انتقادی از عمکرد رهبر به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده، بار دیگر با اتهامات مشابه و تکراری روبرو شده است.

این عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی اخیرا در نامه ای از زندان قزل حصار در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب نوشته بود: “انقلاب ما به مقصود خود نرسید و ناکام شدیم. چرا که آنچه علیه آن قیام کردیم حکومت فردی و سلطنت مطلقه بود که اینک همان مناسبات در قالب ولایت مطلقه فقیه بازتولید و مستقر شده است. آنچه من گفته ام و می گویم و سخن همه آزادیخواهان این مرز و بوم است، اعتراضی به این ارتجاع و واپس گرایی و بازگشت به مناسبات استبدادی است که مردم علیه آن انقـلاب کـردند.”

این زندانی سیاسی و مبارز دوران شاه، پیش از این هم در نامه ای با انتقاد از عملکرد خامنه ای و با اشاره به سوابق مبارزه پیش از انقلاب خود نوشته بود: ” من و امثال من در راه پیروزی انقلاب جان، مال و آزادی خویش را نگذاشته ایم که سه دهه بعد آقای علی خامنه ای اینگونه بر کشور سلطنت کند.”

قدیانی دارای بیماری های متعددی چون بیماری قلب، کلیه، پروستات، معده و آرتوروز است و در طول دوران حبس خود چندین بار تحت عمل آنژیوپلاستی و استرس اکو قرار گرفته است.

متن گفت و گوی “جرس” با زهرا رحیمی همسر ابوالفضل قدیانی در خصوص تشکیل پرونده جدید و آخرین وضعیت همسرش در پی می آید:

خانم رحیمی! لطفا در خصوص پرونده جدیدی که برای آقای قدیانی باز شده توضیح دهید؟

روز سه شنبه هفته گذشته آقای قدیانی را به شعبه پنج بازپرسی زندان اوین بردند تا برای پرونده جدیدی که برای او باز کرده اند تفهیم اتهام کنند. این پرونده جدید هم بخاطر نامه اخیرشان بعد از انتقال به زندان قزل حصار است. بازپرس در این پرونده جدید گفته به اتهام تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری، نشر اکاذیب، اجتماع و تبانی نانوشته با سایت کلمه می خواهد قرار بازداشت صادر کند. در حالیکه ایشان در بازداشت هستند و قرار وثیقه صد میلیونی صادر کردند. واقعا نمی دانم یعنی چه؟ به هر جا هم مراجعه می کنیم با در بسته مواجه هستیم.

این چندمین پرونده ای است که برای ایشان تشکیل می دهند؟

این ششمین پرونده ای است که برای ایشان تشکیل شده است.

برای پیگیری به چه مراجع قضایی مراجعه کرده اید و چه نتیجه ای داشته است؟

بارها به حقوق شهروندی مراجعه کردم و نامه دادم. تنها گفتند ما پیشنهاد دادیم حالا این پیشنهاد چیست به ما چیزی نمی گویند. بارها هم مراجعه کردم تا یک وقت ملاقات با دادستان بگیرم و بپرسم برای چه و بر اساس چه قانونی آقای قدیانی را به زندان قزل حصار که زندانی سیاسی در آن نیست منتقل کرده اید؟ چرا ایشان در میان زندانیان خطرناک نگهداری می شود و تفکیک جرایم وجود ندارد؟ هیچ جوابی نمی دهند و می گویند ملاقات با دادستانی در حال بررسی است. حتی رئیس دفتر آقای آوایی می گوید از دست آوایی در این پرونده ها کاری بر نمی آید.

در پیگیری های خود با چه مشکلاتی مواجه هستید؟

یکی از کارهای غیرقانونی این است که اصلا نامه های ما را شماره نمی زنند و در دفتر ثبت نمی کنند. حتی حقوق شهروندی که اسمش حقوق شهروندی است هم اینکار را نمی کند و ما برای پیگیری نامه های خود هیچ شماره ای نداریم که دنبال آن را بگیریم. بنابراین عملا پیگیری های ما بی نتیجه است.

خانم رحیمی از شرایط زندان قزل حصار و وضعیت جسمانی آقای قدیانی پس از انتقال به این زندان برایمان بگویید؟

ایشان از مشکلات جسمانی که داشتند همچنان رنج می برند. در شرایطی هم که نگهداری می شوند نگرانی ما را افزایش می دهد و سلامت ایشان مورد تهدید است. یکی از پزشکان می گفتند بیماری های مسری در زندان قزل حصار زیاد است؛ آن هم به این علت است که معتادانی که در آنجا هستند از سرنگهای مشترک استفاده می کنند و بیماریهایی از جمله ایدز شیوع دارد. سیستم دفاعی بدنشان هم به این علت پایین است و بیماری های مسری دیگر مثل سل و اینها می گیرند. غذای آنجا هم بسیار کیفیت پایینی دارد و از ما هم هیچی قبول نمی کنند. بخاطر همین وضعیت تغذیه، بدن روز بروز مقاومت خود را از دست می دهد. متاسفانه آقای قدیانی با کهولت سن و مشکلات جسمانی که دارند در این شرایط است و ما بشدت نگران وضعیتشان هستیم.

آقای قدیانی در خصوص این شرایط چه می گویند؟

من از آقای قدیانی که در مورد شرایط آنجا و برخوردها می پرسیدیم، می گفتند آنها قصدشان این است که او را منزوی کنند تا صدایش به جایی نرسد. در عین حال نظر من را هم تایید می کردند که قصد جانشان را کرده اند. وگرنه خیلی از زندانیان هستند که به بند امنیتی منتقل شده اند تا زیر نظر باشند و از دیگر زندانیان جدا نگهداری شوند، چرا تنها آقای قدیانی را به زندانی با این شرایط فرستاده اند که جانش در خطر باشد؟ کینه جویی و انتقام گیری با چنین فرد انقلابی چه معنایی دارد؟ از مسئولین می خواهم که یک کمی بر روی اعمال خود فکر کنند که به کجا رسیده ایم که با امثال آقای قدیانی باید اینطور برخورد شود. کمی فکر کنند که با این بی انصافی، بی اخلاقی، بی قانونی به کجا می خواهند برسند؟ اگر یک ذره به قیامت اعتقاد د اشتند چنین کارهایی نمی کردند.

با تجربه ای که از زندان های دوران شاه دارید چه تفاوتهایی در برخورد با زندانیان سیاسی در قبل و بعد از انقلاب می بینید؟

الان برای حاکمیت جان انسانها بی ارزش شده است و از زمان شاه بدتر است. آن زمان زندانیان سیاسی را هیچوقت در کنار زندانیان عادی نگهداری نمی کردند. در زمان شاه از زندانیان می خواستند حقیقت را بگویند، اما الان اطلاعات غلط می خواهند و می گویند هر چه ما می گوییم بگویید! خاطرم است زمانیکه برای دستگیری من آمدند با هیچکدام از اعضای خانواده کاری نداشتند، حتی فقط وسایل شخصی من را بازرسی می کردند به هیچ جای خانه کاری نداشتند. اما الان خانه را زیر و رو می کنند و چه برخوردهایی که نمی کنند. چند وقت پیش هم خانه یک استاد دانشگاه رفتند و حتی سیفون توالت را گشتند… هر چه فکر می کنم می بینم روز به روز به سمت بی اخلاقی می رویم.

دغدغه اصلی ایشان در این روزها چیست و چه راهی را برای برون رفت از این شرایط پیشنهاد می کنند؟

آقای قدیانی جان خود را برای انقلاب گذاشته بود و بعد از انقلاب هم دنبال قدرت و ثروت نبود و تنها دغدغه اش رسیدن به ارزش ها و آرمان های انقلاب بود.

انتقاد اساسا تلخ است اما آقای قدیانی که شرایط بحرانی کشور را می بیند، نمی تواند بی خیال و ساکت باشد و انتقادی نکند. تمام حرف آقای قدیانی این است که ما باید در این شرایط سخت پایداری کنیم و نترسیم. او می گوید با خدای خود پیمانی بسته است و روی پیمان خود ایستاده است و از راه خود عقب نمی نشیند. او سرنوشت کشور و مردم را در گرو ایستادگی و نقد می داند. بنابراین دغدغه ایشان توسعه و پیشرفت کشور در راستای ارزش ها و آرمانهای انقلاب است و کوتاه نمی آید. تنها با این فشارها و به خطر انداختن جانش هزینه ای دیگر بر روی دست حاکمیت خواهد ماند.

ادوار کبک آگاه است

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s