محمد تقی کروبی: ما خواهان اجرای قانون در مورد رهبران در حصر هستیم

Posted: February 17, 2013 in Uncategorized

محمد تقی کروبی فرزند مهدی کروبی که مهمان ویژه مراسم حصر آفتاب در شهر کوالالامپور بود به نمایندگی از خانواده سه رهبر در حصر جنبش گفت: ما خواهان اجرای قانون در مورد آنها هستیم، همانطور که پیام اصلی موسوی و کروبی در انتخابات بازگشت به قانون و اجرای آن است، در حالی که هم اکنون رهبر و رییس دولت و روسای دیگر قوا همه همدیگر را متهم به قانون گریزی می‌کنند. رهبر خود اولین قانون‌شکن پس از انتخابات بود زیرا که قبل از تایید انتخابات پیروزی احمدی نژاد را اعلام کرد و تبریک گفت.

گزارش مراسم حصر آفتاب که به همت تشکیلات راه سبز مالزی (رسام) روز یک شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۱ در مالزی برگزار شده است و در تارنمای «کمپین جهانی آزادی رهبران جنبش سبز» منتشر شده به شرح زیر است:

در راستای سلسله برنامه‌های پویش رفع حصر ” سلام” مراسمی با عنوان “حصر آفتاب” در آستانه سومین سال حصر رهبران جنبش سبز، بعد از ظهر یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۱ به همت تشکیلات راه سبز ایرانیان مالزی ( رسام )در مالزی برگزار گردید که با استقبال ایرانیان ساکن مالزی همراه شد.

این مراسم با پخش سرود ای ایران و همراهی حضار آغاز شد و پس از آن نماینده رسام طی سخنانی به بیان انگیزه آغاز “پویش سلام” و تشریح برنامه‌های متنوع آن پرداخت.

یکی از بخش های این مراسم به نمایش مستند “فراتر از حصار” اختصاص داشت. در این فیلم به مباحث مختلف حول حصر خانگی مانند تاریخچه‌ی آن در نظام جمهوری اسلامی، ابعاد حقوقی، قانونی و شرعی آن، انگیزه سیاسی حکومت در ارتکاب آن و اثرات آن بر حصرشدگان و همچنین تبعات اجتماعی و سیاسی در سطح جامعه و میان مردم پرداخته می‌شود. شخصیت‌های بسیاری مانند احمد سلامتیان، محسن کدیور، اسماعیل گرامی‌مقدم، محمدتقی کروبی، صدیقه وسمقی، علی مزروعی و تقی رحمانی دیدگاه‌ها و تحلیل‌های خود در این زمینه ارائه می‌کنند.

اولین سخنران مراسم دکتر گرامی‌مقدم مشاور مهدی کروبی و نماینده سابق مجلس بود. او ابتدا از تلاش‌های مجموعه رسام تقدیر نموده و آن را مایه دلگرمی و امید ایرانیان خارج از کشور دانست. سخنان وی حول دو محور حصر رهبران جنبش سبز و انتخابات پیش رو در ایران بود که هر دو موضوع را در سایه تحقق شعارهای انقلاب بهمن ۵۷ تشریح نمود.

به اعتقاد وی حکومت ایران توفیقی در تحقق استقلال ایران نداشته و ما شاهد وابستگی روزافزون به کشورهایی مانند چین هستیم. او در ادامه افزود با حصر رهبران جنبش مردمی ایران و خفقان حاکم بر کشور و یورش شبانه به رسانه‌ها و دستگیری گسترده روزنامه‌نگاران شریف و مظلوم، دیگر نمی‌توان از آزادی سخن گفت. جمهوریت نظام نیز با مهندسی انتخابات به اعتراف شخصیتهای دو باند اقتدارگرای حاکم بر کشور و سرقت آرای مردم در انتخابات گذشته به شدت زیر سوال رفته است. اسلامیت نظام نیز ادعایی بیش نیست وقتی شاهد فساد همه جانبه مسئولین و مفاسد اجتماعی در همه ابعاد جامعه هستیم. به قول شیخ مهدی کروبی این نظام دیگر نه جمهوری است و نه اسلامی.

گرامی‌مقدم در تشریح پروژه حصر رهبران جنبش سبز با استناد به سخنان اخیر احمد منتظری آن را بسیار سختگیرانه‌تر از حصر خانگی مرحوم آیت‌الله منتظری دانست. به نظر وی حصر خانگی را نمی‌توان تعریف کرد، فقط می توان آن را بررسی کرد و ویژگی‌های آنرا برشمرد. این حصر شامل کسانی می‌شود که دارای پشتوانه وسیع مردمی‌اند و حکومت توان کنترل و ساکت نمودن آنها را در حالت عادی ندارد. این حصر، مبنای حقوقی نداشته و به دستور مستقیم رهبر ایران (بنا به اعتراف صادق لاریجانی و احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی) صورت گرفته است. هدف حکومت از این کار کنترل جنبش، فرسایش مطالبات مردم، ایجاد رعب در دل رهبران بالقوه آینده جنبش و آزار جسمی و روحی رهبران جنبش است. ایشان خاطره‌ای از خانم کروبی تعریف کرد که مامورین در روز حصر به وی گفته‌اند حاج آقا پس از یک هفته وادار به اعتراف خواهد شد، اما پس از گذشت سه سال هنوز مقاوم‌تر از روز اول بر دیدگاه خود پافشاری می‌کند.

دکتر محمدتقی کروبی، حقوقدان به عنوان میهمان دوم مراسم بطور مستقیم از انگلستان برای جمع سخنرانی نمود. او حصر رهبران جنبش سبز را در حد زندان و حتی شدیدتر از آن دانست که بدون محاکمه و دفاع و حکم قضایی صورت گرفته است. به نظر او حصر خانگی در جوامع دیگر فقط برای متهمین کیفری برای کنترل و محدودکردن آنهاست، نه برای محروم نمودن از حق زندگی روزمره و ملاقات با خانواده و نزدیکان؛ اما در جهان سوم علیه مخالفین سیاسی مانند خانم سوچی در میانمار و غیره اعمال می‌شود. او به نماینگی از خانواده سه عزیز در حصر گفت ما خواهان اجرای قانون در مورد آنها هستیم، همانطور که پیام اصلی موسوی و کروبی در انتخابات بازگشت به قانون و اجرای آن است، در حالی که هم اکنون رهبر و رییس دولت و روسای دیگر قوا همه همدیگر را متهم به قانون گریزی می‌کنند. رهبر خود اولین قانون‌شکن پس از انتخابات بود زیرا که قبل از تایید انتخابات پیروزی احمدی نژاد را اعلام کرد و تبریک گفت.

او در ادامه تشریح کرد خانواده میرحسین سه ماه بصورت غیرقانونی از حق ملاقات محروم بود. پدر ما نیز به سوئیتی در یک ساختمان امنیتی منتقل شد و بخاطر پیام انتخاباتی خود چهار ماه از ملاقات محروم شد. حکومت به تاثیر کلام این عزیزان بر مردم واقف است و به همین خاطر به آزادی و محاکمه آنها تن نمی‌دهد. در حال حاضر چشم انداز ایران چندان مناسب نیست و ما امیدی به حاکمیت مردم به سرنوشت خود در قالب این نظام نداریم، مگر اینکه حاکمان سر عقل بیایید تا مملکت از ورطه سقوط و فلاکت و فروپاشی نجات یابد.

در بخش پایانی که به پرسش و پاسخ و بیان نظرات حضار اختصاص یافت یکی از حضار از فرزند مهدی کروبی پرسید چرا از متعرضین به پدر و خانه و کاشانه تان به مراجع قضایی شکایت نبردید؟ دکتر کروبی در جواب گفتند که قوه قضاییه در مورد حصر رسما از خود سلب مسئولیت، و مسئولیت را متوجه رهبری کرده است. علاوه بر آن سیستم قضایی با حقوق مدرن و دانش جدید کاملا بیگانه است.

ادوار کبک آگاه است

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s