بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید: سرکوب روزنامه نگاران و ادعای برگزاری انتخابات آزاد

Posted: January 28, 2013 in Uncategorized

شورای هماهنگی راه سبز امید در بیانیه ای با اعتراض شدید به بازداشت جمعی از روزنامه‌نگاران کشور، از دستگاه‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی خواست به کردارهای غیرانسانی و ضدملی خود که هیچ نسبتی با قانون ندارد، پایان دهند، عقلانیت پیشه کنند، و پشتوانه‌های نیل به ایران آزاد و آباد را هرچه سریع‌تر، رها سازند.

به گزارش کلمه متن بیانیه شورای هماهنگی در واکنش به حمله به دفاتر مطبوعات و بازداشت شبانه روزنامه نگاران بدین شرح است:

به‌نام خدا

هم‌وطنان عزیز، مردم آگاه ایران

چند روز از ادعای برگزاری انتخابات آزاد در جمهوری اسلامی نگذشته، دور جدید سرکوب روزنامه‌نگاران مستقل آغاز شده است. روز گذشته، چند تن از روزنامه‌نگاران کشور، بدون طی مراحل و تشریفات قانونی، در محل کار خود بازداشت شدند. ظاهرا، حاکمان اقتدارگرا هیچ نیازی به رعایت ابتدایی‌ترین ظواهر و لوازم انتخابات آزاد و سالم احساس نمی‌کنند.

سه سال و نیم پس از کودتای انتخاباتی، با وجود بازداشت ده‌ها روزنامه‌نگار و احضار و تهدید پیوسته‌ی روزنامه‌نگاران مستقل، توقیف نشریات غیرهمسو با حاکمیت، تذکر دائمی به مدیران مسئول، ارسال دستورالعمل‌های مکرر برای سردبیران، تهدید وبلاگ‌نویسان (تا سقف شکنجه و قتل کارگر وبلاگ‌نویسی به‌نام مرحوم ستار بهشتی)، اعمال فیلتراسیون شدید بر اینترنت، پارازیت افکنی و ایجاد اختلال در پخش برنامه‌های ماهواره‌ای، و دیگر تلاش‌های غیرقانونی برای مخدوش و محدود ساختن جریان گردش آزاد اخبار و اطلاعات در کشور، باز هم اقتدارگرایان حاکم از سرکوب و اعمال خشونت علیه مطبوعات و نقض اشکار , مستمر و شدید حقوق بنیادین روزنامه نگاران ، دست برنمی‌دارند.

موج جدید بازداشت عده ای از روزنامه‌نگاران کشور در فاصله‌ی کمتر از ۵ ماه تا انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، مهر تأییدی است بر تداوم راهبرد کودتاچیان ۸۸٫ رویکردی که دو سال است رهبران جنبش سبز را حتی بدون برگزاری دادگاهی نمایشی، در حصر و حبس غیرقانونی بازداشت کرده، ده‌ها کنشگر سیاسی و روزنامه‌نگار و فعال دانشجویی را همچنان در زندان‌های استبداد دینی اسیر نگاه داشته، و می‌کوشد با سرکوب و خشونت و ارعاب علیه جامعه مدنی و تغییرخواهان ایران، اقتدار نامشروع و غیراخلاقی خود را تداوم بخشد.

شورای هماهنگی راه سبز امید، ضمن اعتراض شدید به بازداشت جمعی از روزنامه‌نگاران کشور، از دستگاه‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی می‌خواهد به کردارهای غیرانسانی و ضدملی خود که هیچ نسبتی با قانون ندارد، پایان دهند، عقلانیت پیشه کنند، و پشتوانه‌های نیل به ایران آزاد و آباد را هرچه سریع‌تر، رها سازند.

شورای هماهنگی راه سبز امید

نهم بهمن‌ماه ۱۳۹۲

ادوار کبک آگاه است

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s