مولوی عبدالحمید: وحدت با شعار و آرزو محقق نمی‌شود

Posted: January 27, 2013 in Uncategorized

همزمان با آغاز هفته موسوم به “وحدت” در ايران، مولوی عبدالحميد، امام جمعه اهل سنت زاهدان، با بيان آن که “وحدت با شعار و آرزو محقق نمی‌شود” گفت: “تکرار شعار وحدت و موعظه برای اتحاد مسلمانان تا زمانی که پشتوانه عملی نداشته باشد سودی نخواهد داشت.”

به گزارش پايگاه اطلاع‌رسانی “سنی آنلاين”، مولوی عبدالحميد در جمع نمازگزاران اهل سنت در مراسم نماز جمعه، شش بهمن ۱۳۹۱ در شهر زاهدان با اشاره به سالروز تولد پيامبر اسلام و آغاز “هفته وحدت” در جمهوری اسلامی ايران گفت: “وحدت زمانی محقق می‌شود که ما در عمل در کنار يکديگر قرار بگيريم و نگاه همه ما نسبت به يکديگر عادلانه و يکسان باشد.”

طبق دستور آيت‌الله روح‌الله خمينی، بنيانگذار جمهوری اسلامی ايران و به پيشنهاد آيت‌الله حسين‌علی منتظری قائم مقام سابق رهبری و از مراجع تقليد شيعيان، جهت ايجاد وحدت ميان مسلمانان جهان، در فاصله زمانی روزهای ۱۲ تا ۱۷ ربيع الأول هجری قمری، “هفته وحدت” نامگذاری شده است.

مولوی عبدالحميد در خطبه‌های اين هفته نماز جمعه اهل سنت در زاهدان به نمايندگی از جامعه اهل سنت ايران از رهبران و مسئولان نظام جمهوری اسلامی، مراجع تقليد شيعه و دستگاه‌های دولتی خواست که “نگاه آنان نسبت به همه شهروندان و از جمله اهل سنت نگاهی يکسان باشد و تبعيض و تفاوتی ميان شيعه و سنی وجود نداشته باشد.”

وی همچنين با اشاره به محدوديت‌های موجود بر سر راه استخدام اقليت‌های مذهبی و دينی در ادارات و مراکز دولتی جمهوری اسلامی از مقام‌های مسئول خواست تا “در استخدام‏ها و واگذاری مسئوليت‏ها تفاوتی ميان شيعه و سنی قائل نشوند.”

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بهمن ماه سال ۸۸ در جلسه فارغ‌التحصيلی بانوان طلبه در موسسه “دامن” نيز در سخنانی با اشاره به اينکه “وضعيت اشتغال اهل سنت در پست‌های مديريتی در زمان شاه بهتر از جمهوری اسلامی بود” خواستار تجديد نظر در برخی سياست‌های تبعيض آميز و احقاق حقوق ملی و مذهبی اهل سنت شده بود.

مدير حوزه علميه دارالعلوم زاهدان، در بخش ديگری از سخنان خود در نماز جمعه اين هفته زاهدان، “تغيير نگاه و يکسان‌نگری” و “پذيرفتن آزادی‌های مصرح در قانون اساسی” را “پيام اهل سنت” به عنوان شهروندان ايران که “خواهان وحدت و امنيت ملی هستند” خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی دانست.

مولوی عبدالحميد، در شهريور ماه سال گذشته با انتقاد از ممانعت نهادهای امنيتی از برگزاری نماز عيد فطر از سوی اهل سنت در ايران، از رهبر جمهوری اسلامی ايران خواست که اجازه ندهد افرادی “تحت هر عنوانی” به اين اقدامات دست زنند.

اهل سنت تهران، هيچ مسجدی در پايتخت ايران ندارند و نمازهای خود را در منازل استيجاری برگزار می‌کنند. سال گذشته مقامات امنيتی در تهران مانع از برگزاری نماز عيد فطر از سوی اهل سنت شدند و با احضار هيئت امنای نمازخانه اهل سنت غرب تهران (صادقيه)، آنها را برای برگزاری نماز عيد فطر “تهديد” کرده‌اند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان پيش از اين “بزرگترين دغدغه اهل سنت” را “آزادی مذهبی” دانسته و گفته بود: “ما بايد به‌طور آزادانه بتوانيم در هر جای کشور احکام دين را به فرزندان اهل سنت تعليم بدهيم. نمازهای پنج‌گانه، جمعه و عيدين را به طور آزادانه برگزار کنيم. حوزه های ما بايد استقلال خود را حفظ کنند. هيچ نهاد و ارگانی نبايد در امور مساجد و مدارس دينی ما دخالت داشته باشند و در کل آزادی مذهبی ما نبايد به مخاطره بيفتد.”

مولوی عبدالحميد و تنی چند از روحانيان اهل سنت به دستور مقام‌های امنيتی جمهوری اسلامی “ممنوع الخروج” هستند و عبدالعظيم شه‌بخش داماد مولوی عبدالحميد و برادرزاده وی چندی پيش از سوی نهادهای امنيتی بازداشت شدند.

وی در آبان سال ۸۹ در گفت‌وگويی با تارنمای “جرس” از ارسال نامه به آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و تقاضای ديدار با وی برای حل مشکلات اهل سنت خبر داده و گفته بود: “چند سال است که اهل سنت موفق نشده‌اند که با مقام رهبری ديداری داشته باشند و به نامه‌هايی که می‌نويسيم جوابی داده نمی‌شود.”

ادوار کبک آگاه است

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s