رییس بازنشسته برگشت

Posted: January 20, 2013 in Uncategorized

تنها ساعتی پس از اعلام خبر بازنشستگی محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی کشور که پس از حضور وی در مجلس و خبر تصویب «طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی» صورت گرفت، در گفتگویی با خبرگزاری مهر، اعلام کرد که «در بانک مرکزی خواهم ماند.»

بهمنی که امروز ابتدا خبر برکناری وی از ریاست بانک مرکزی در رسانه‌ها منتشر شد و سپس عنوان «برکناری» جای خود را به «تقاضای بازنشستگی» داد در نهایت با تکذیب این خبر گفت: «فعلا قصد جدا شدن از دولت را ندارم و بر همین اساس در بانک مرکزی خواهم ماند.»

ابراهیم درویشی، معاون نظارتی بانک مرکزی نیز در گفتگوی با مهر از مخالفت احمدی‌نژاد با بازنشستگی رئیس ۶۵ ساله بانک مرکزی خبر داد و اعلام کرد: «تقاضای بازنشستگی محمود بهمنی مورد موافقت رئیس جمهور قرار نگرفت.»

در زمستان سال ۹۰ نیز به دنبال مصوبه جنجالی دولت برای برداشت شبانه از حساب بانک‌ها، رییس بانک مرکزی مجبور به استعفا شد اما دولت در آن زمان نیز با این استعفا موافقت نکرده بود.

بامداد امروز پیش از اعلام خبر کناره‌گیری بهمنی از ریاست بانک مرکزی، طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی با ۱۷۱ رای موافق، ۳۶ رای مخالف و ۲۱ رای ممتنع تصویب شد.

عملکرد بانک مرکزی در خصوص «ساماندهی بازار پول»، «مدیریت بازار ارز»، «تعیین نرخ سود و نظارت بر حسن اجرای آن» و «تعیین سقف تسهیلات اعطایی» چهار محور طرح تحقیق و تفحص مجلس از بانک مرکزی است که بامداد یکشنبه اول بهمن ۹۱ توسط نمایندگان به تصویب رسید.

اما هم زمان با انتشار خبر ماندن محمود بهمنی در ریاست بانک مرکزی نرخ دلار در بازار تهران با افزايش مواجه شد و به قيمت ۳۴۰۰ تومان رسيد.

عصر روز يكشنبه هر دلار در بازار تهران ۳۴۰۰، يورو ۴۴۷۰ و پوند به قيمت ۵۳۵۰ تومان معامله شد.

بر همين اساس قيمت هر سكه بهار آزادي به قيمت يك ميليون و چهارصد هزار تومان رسید.

بر اساس گزارش منابع رسمی خبری در ایران که ماه گذشته منتشر شد، نرخ غيررسمی ارز در ايران طی چهار سال گذشته ۱۰۰ درصد افزايش يافته است، در حالی که ارزش ريال در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش داشته است.

بنا بر اين گزارش در سه ماهه نخست سال ۸۸ نرخ ارز ۹۹۲ تومان بود که در سه ماه اول سال ۹۰ به يک هزار و ۶۰ تومان رسيد.

بازار ارز ايران پس از اعلام اخبار مربوط به تحريم بانک مرکزی ايران و ممنوعيت خريد نفت از اين کشور در دی و بهمن‌ماه سال گذشته به شدت آشفته شد و ارزش ريال ايران نسبت به دلار، تا پيش از دخالت دولت در اين بازار، تا ۵۰ درصد کاهش پيدا کرد.

ادوار کبک آگاه است

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s