ابراز همدردی شخصیتها و تشکل های سیاسی با زهرا رهنورد

Posted: December 30, 2012 in Uncategorized

به دنبال درگذشت پدر زهرا رهنورد، همسر محصور میرحسین موسوی، گروه ها، شخصیت ها و مراجع عظام تقلید با ارسال پیام های تسلیت خواستار رفع حبس خانگی رهبران جنبش سبز شدند.

صادق کاظمی پدر زهرا رهنورد روز گذشته در بیمارستان دار فانی را وداع گفت و پس از فوت صادق کاظمی، خانم زهرا رهنورد توسط ماموران به بیمارستان منتقل شده و توانسته است حدود پانزده دقیقه بر بالین پدر با پیکر وی وداع کند.

پیام سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت پدر زهرا رهنورد را به وی و میرحسین موسوی تسلیت گفت.

به گزارش امروز در بخشی از این پیام ضمن همدردی با بانوی محصور جنبش سبز ایران آمده است: «ایمان داریم انگونه که در دوران مبارزه چه قبل و چه بعد انقلاب، و به خصوص در سه سال اخیر سخت ترین مصائب و فشارها را تحمل کرده اید، فراغ جانکاه پدر گرامیتان را با صبر و استقامت مثال زدنی خود را نیز سپری خواهید کرد»

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

“یاایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیةمرضیة”

سرکار خانم زهرا رهنورد

در روزگاری که فشار استبداد و انحصارطلبی حاکمان، سخت ترین روزها و لحظات را برای شما و خانواده رقم زده است، فراغ عزیزان بر رنج و غم شما بیش از پیش می افزاید.

ایمان داریم انگونه که در دوران مبارزه چه قبل و چه بعد انقلاب، و به خصوص در سه سال اخیر سخت ترین مصائب و فشارها را تحمل کرده اید، فراغ جانکاه پدر گرامیتان را نیز با صبر و استقامت مثال زدنی خود سپری خواهید کرد. قطعا حصر و محروم کردن غیرقانونی، غیرمشروع و غیرانسانی جنابعالی از همراهی با خانواده و پدر گرامیتان -در روزهایی که بیش از همیشه به شما نیازمند بودند- از سوی حاکمان، در محضر خداند عادل و مردم بی پاسخ نخواهد بود.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، درگذشت پدرگرامیتان را به محضر شما و میرحسین موسوی تسلیت عرض کرده و برای روح آن مرحوم مغفور شادی و آمرزش مسئلت دارد. امید آن داریم که با گشایش فضا، از مصائب و سختی های شما و خانواده محترم کاسته شود.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی

دی ۱۳۹۱

پیام تسلیت جبهه مشارکت ایران اسلامی

جبهه مشارکت انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت پدر زهرا رهنورد را به ایشان و میرحسین موسوی تسلیت گفت. در بخشی از این پیام ضمن همدردی با ایشان آمده است: « صبر و استقامت شما در برابر مصائب و گرفتاریها چراغ راهی در دل تاریکی ها و شب دیجوری است که استبدادیان بنام دین بر کشور حاکم کرده اند. برپایه سنت الهی و آموزه های تاریخی حاکمیت ظلم سرانجامی جز سقوط ندارد وحصر و حبس خانگی غیرقانونی، غیرمشروع و ظالمانه شما نیز به پایان خواهد رسید اما روسیاهی آن بنام حاکمیتی ثبت خواهد شد که بنام دین اینگونه با منتقدان خود رفتار می کند و این عمل حاکمان درمحضر خداوند عادل و حکیم ومردم بی پاسخ نخواهد ماند.»

متن کامل این پیام به شرح زیر است:
***
“انا لله و انا الیه راجعون”

سرکار خانم زهرا رهنورد و جناب آقای مهندس میرحسین موسوی

در روزگاری که در حصر و حبس خانگی استبدادیان گرفتارید و رنجی که از دوری خویشان و اقوام تحمل می کنید درگذشت پدری مومن و دلسوخته غم جانکاه دیگری بر دلهای شماست که تنها با صبر و توکل برخدای بزرگ تسلی می یابد.

صبر و استقامت شما در برابر مصائب و گرفتاریها چراغ راهی در دل تاریکی ها و شب دیجوری است که استبدادیان بنام دین بر کشور حاکم کرده اند. برپایه سنت الهی و آموزه های تاریخی حاکمیت ظلم سرانجامی جز سقوط ندارد وحصر و حبس خانگی غیرقانونی، غیرمشروع و ظالمانه شما نیز به پایان خواهد رسید اما روسیاهی آن بنام حاکمیتی ثبت خواهد شد که بنام دین اینگونه با منتقدان خود رفتار می کند و این عمل حاکمان درمحضر خداوند عادل و حکیم ومردم بی پاسخ نخواهد ماند.

جبهه مشارکت ایران اسلامی، درگذشت پدرگرامیتان را به محضر شما تسلیت عرض نموده و برای آن مرحوم مغفور از خداوند متعال رحمت و آمرزش و برای بازماندگان صبر و بردباری مسئلت دارد. امید آن داریم که با یاری خدا و گشایش فضا، از مصائب و سختی های شما و بستگان محترم کاسته شود و کشور و مردم همچون گذشته بتواند از خدمات شما بهره مند شوند.

جبهه مشارکت ایران اسلامی

پیام مراجع تقلید

در همین حال تعدادی از مراجع عظام تقلید نیز با صدور پیام های جداگانه ای درگذشت پدر خانم رهنورد را به او و موسوی تسلیت گفتند.

آیت الله یوسف صانعی، آیت الله بیات زنجانی و آیت الله دستغیت از جمله این مراجع دینی هستند.

پیام تسلیت آیت الله صانعی

آیت الله العظمی یوسف صانعی، از مراجع تقلید، و خانواده شهید آیت الله بهشتی با صدور پیام های جداگانه ای، درگذشت مرحوم حاج صادق کاظمی، پدر زهرا رهنورد را تسلیت گفتند.

آقای صانعی در پیام خود، زهرا رهنورد را “فاضله صابره” و میرحسین موسوی را “صدیق مکرم” نامیده و همچنین برای آزادی اسرا دعا کرده است.

متن پیام آیت الله صانعی به شرح زیر است:

باسمه تعالی

« البلاء للولاء »

سرکار خانم فاضله صابره، زهرا رهنورد فوت پدر بزرگوار مرحوم حاج صادق کاظمی (رحمة الله علیه) را به جنابعالی و همسر مؤمن و متعهد حقیقی، صدیق مکرم حضرت آقای مهندس میرحسین موسوی (دام توفیقه) و همه بستگان نسبی و سببی تسلیت عرض نموده و از خداوند رحمان و رحیم و قادر و توانا برای ایشان رضوان و غفران و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواستارم. امید آنکه خداوند به همه مسلمانان و همه انسان ها عافیت و به همه اسراء آزادی عنایت فرماید «اللهم فک کل اسیر» .

والسلام علیکم جمیعاً و رحمة الله و برکاته

قم المقدسة – یوسف صانعی

پیام خانواده شهید بهشتی

خانواده شهید آیت الله دکتر بهشتی با صدور پیامی درگذشت پدر زهرا رهنورد را به وی و میرحسین موسوی تسلیت گفت.

متن کامل این پیام به نقل از سایت بنیاد نشر و آثار و اندیشه های شهید بهشتی به شرح زیر است:

هوالحی الذی لایموت

سرکارخانم دکتر زهرا رهنورد،

جناب آقای مهندس میرحسین موسوی،

خاندان های محترم کاظمی و موسوی

مصیبت وارده را تسلیت عرض می نماییم و از خداوند منان برای هر دو خاندان صبر، سرافرازی و پایداری در همه مصائب و آزمون های الهی مسئلت داریم.

خانواده شهید آیت الله دکتر بهشتی

متن پیام آیت الله بیات زنجانی

بسم الله الرحمن الرحیم

خواهر فاضله و اندیشمند سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد
خبر درگذشت والد مکرم مرحوم حاج صادق کاظمی رحمة الله علیه موجب تاسف و تاثر گردید.
اینجانب این ضایعه را به شما و همسر خدوم و گرانقدر جناب آقای مهندس میرحسین موسوی و دیگر اعضای خانوادۀ محترم تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند منان برای آن مرحوم حشر با انبیاء و اولیاء الهی، و برای شما و خانواده تان صبر و اجر مسألت می نمایم.

اسدالله بیات زنجانی

نهم دیماه ۱۳۹۱

قم المقدسة


متن پیام آیت الله دستغیب

بسم اللّه الرحمن الرحیم

سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد

درگذشت پدر گرامیتان مرحوم آقای صادق کاظمی را به شما و جناب مهندس میر حسین موسوی نخست وزیر محبوب حضرت امام خمینی(ره) و فرزندان عزیزتان که از رنج فراغ شما در تب و تابند و خانواده محترم تسلیت می گویم.

انشاء اللّه خداوند ایشان را با اولیاء طاهرینش، اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) محشور فرماید و به باقی ماندگان خصوصا جنابعالی که حصر غیر قانونی، از حضور در کنار پدر بیمار و رنجورتان بارداشت، صبر و اجر عنایت فرموده و مقدمات استخلاص و رفع حصر از شما عزیزان را فراهم فرماید.

سید علی محمد دستغیب

۹۱/۱۰/۹

پیام عبدالله نوری

انالله و انا الیه راجعون

خواهر ارجمند، سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد؛

رحلت انسان وارسته و بزرگوار مرحوم صادق کاظمی که ثمره حیات و حاصل تربیت انسانی، اخلاقی و ایمانی آن عبد صالح، فرزندانی شایسته و بانويي با فضیلت، اندیشمند، صبور و گرانقدر همچون جنابعالی بوده است را، از صمیم قلب خدمت شما، والده ي مكرمه و رنجديده و خانواده های عزادار به خصوص برادر بزرگوار، ارجمند، مقاوم و دربندم، جناب آقای مهندس میرحسین موسوی تسلیت عرض می نمایم.

از درگاه خداوند تبارک و تعالی برای آن فقید سعید دردمند، رحمت واسعه الهی، برای خاندان عزیز داغدار، صبر و اجر و برای جنابعالی و برادرم آقای مهندس میرحسین موسوی، صبر و رهایی با عزت و سلامت مسألت دارم.
عبدالله نوری

پیام محسن کدیور

سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد

سلام علیکم بما صبرتم فنعم عقبی الدار

درگذشت پدر گرامیتان مرحوم آقای صادق کاظمی را خدمت شما، مادر، برادر، دختران دلبندتان و دیگر بازماندگان محترم تسلیت عرض می کنم. خداوند آن تازه درگذشته را غریق رحمت و مغفرت و رضوان و به بازماندگان داغدار صبر و اجر عنایت فرماید.

ملت ایران رشادت شما در دفاع از حقوق مردم، حاکمیت قانون و آزادی را قدر می شناسد و نیک می داند که شما پابپای همسر دلاورتان مهندس میر حسین موسوی برخلاف قانون در حصر خانگی بسر می برید. قلم زهرا رهنورد در تابستان ۱۳۵۷ در کتاب «پیام حجاب زن مسلمان» و در فروردین ۱۳۵۸ در «طلوع زن مسلمان» جزء ادبیات انقلاب اسلامی و نمونه‌ای از بانوان پیشتاز ایران است. حکومتی که فرهیختگان هنرمندی همچون شما و آزادی خواهان حق طلبی همچون حجت الاسلام و المسلمین مهدی کروبی و مهندس میرحسین موسوی را به جرم اعتراض به تقلب در انتخابات مهندسی شده و انتقاد از استبداد دینی بدون محاکمه به بند می کشد محکوم به شکست است. ادامه‌ی حصر شما، واهمه‌ی ولایت جاير ازبرگزاری مراسم ترحیم بستگان رهبران محصور و حضور چند صد زندانی سیاسی در ولایت سرای اوین و گوهردشت و شهرستانها نشان از زنده بودن جنبش سبز دارد.

محسن کدیور
نُه دی ۱۳۹۱

ادوار کبک آگاه است

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s