بیانیه بهمن قبادی درباره بازداشت برادرش

Posted: November 19, 2012 in Uncategorized

رضا صديق، روزنامه نگار و مسوول روابط عمومى فيلم “فصل كرگدن” در گفت و گو با ندای سبز آزادی، به نقل از بهمن قبادى كارگردان كرد ايرانى خبر از بازداشت “بهروز قبادی” داد.

بهروز قبادی برادر کوچک بهمن قبادی است که در سنندج بازداشت شده است.

به گفته آقای صدیق، بهمن قبادی در این باره بیانیه ای نیز صادر کرده که مسوول روابط عمومی فیلم “فصل کرگدن” آن را در اختیار خبرنگار ندای سبز آزادی قرار داده است.

طبق گفته ی قبادی، برادر کوچکش پس از یک ماه از به دنیا آمدن پسرش در کردستان عراق، برای دیدن مادر به تهران سفر کرده بود. او در سفر دیگری که برای ملاقات با اقوام خود به سنندج داشته است اما در راه بازگشت به تهران بازداشت شده است.

لباس شخصی های وزارت اطلاعات، سوار بر دو خودرو، حدود پانزده کیلومتری سنندج تاکسی حامل بهروز قبادی را متوقف و او را دستگیر می کنند.

به گفته آقای صدیق، پس از کوچ اجباری بهمن قبادی از ایران، سرپرستی مادر و خانواده قبادی به دلیل فوت پدرشان بر عهده ی بهروز قبادی بوده است که با شوک دستگیری او توسط نیروهای امنیتی، مادر پا به سن گذاشته ی قبادی در شرایط جسمی خوبی به سر نمی برد.

گفته می شود که فیلم “فصل کرگدن”، آخرین ساخته بهمن قبادی دلیل بازداشت انتقام جویانه برادر او بوده است. این درحالی است که بهروز قبادی ارتباطی با ساخت این فیلم نداشته و صرفا با کارگردان و نویسنده آن نسبت دارد.

پيش از اين بازداشت و رفتارهايى از اين دست با اشخاص هنرمند و آثارشان اتفاق افتاده بود که جعفر پناهی نمونه ی بارز آن است اما اين اولين بار است كه برادر یک هنرمند و كارگردان را فقط به دليل اين كه برادرش فيلمى ساخته كه خلاف ميل حكومت است دستگير مى كنند.

فيلم “فصل كرگدن” فيلمى غير سياسى است و بر حسب التزام داستان، روايت گر برخى از اتفاقات و انقلاب سال پنجاه و هفت، زندان هاى دهه ى شصت و نوع رفتارهاى بازجويان است كه گويا همين امر موجب گروگان گيرى، به قصد تحت فشار قرار دادن اين كارگردان مطرح کرد ايرانى شده است.

رضا صدیق می گوید، بهمن قبادى كه اين روزها به دليل اين رفتار غير انسانى و خلاف حقوق بشر از نظر روحى روزهاى خوبى را نمى گذارند و نگران حال خانوده و برادرش هست، در بيانيه اى اين رفتار جمهورى اسلامى و دستگاه هاى امنيتى را محكوم كرده و خواستار آزادى سريع برادرش بدون قيد و شرط شده است.

در اين بيانيه، قبادى با تاكيد بر اصل هنر و ذات هنر، رفتار حكومت ايران را با دستگيرى برادرش كه هيچ نقشى در ساخت اين فيلم نداشته و تنها به دليل نسب فاميلى و برادر قبادى بودن دستگير شده است غيرانسانى و خلاف اصول حتى اسلام خوانده است.

متن كامل بيانيه ی قبادى به اين شرح است:

برادر کوچک من، بهروز قبادی، بیش از دو هفته پیش ناپدید شد، بعد از چندین روز جستجو ما متوجه شدیم که ایشان توسط مقامات ایرانی و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت شده است. من و خانواده ام مطمئن هستیم که او بی گناه است و ناتوان از چنین اقداماتی. ما به شدت نگران سلامتی ایشان هستیم و از مقامات ایرانی آزادی فوری او را خواستاریم.

ما در حال حاضر می دانیم که بهروز توسط وزارت اطلاعات ایران بازداشت شده است. در طول دو هفته گذشته، او ازحقوق اولیه از جمله تماس با خانواده و دسترسی به وکیل محروم بوده است. ما به زندان های مختلف سر زدیم و از قوه قضائیه ایران خواستیم که اگر از ایشان اطلاع دارند به ماخبر بدهند، اما هیچ کس پاسخ گوی ما نبود.

در اوایل صبح روز یکشنبه، 4 نوامبر، بهروز، سنندج را بایک تاکسی ، به مقصد تهران برای رسیدن به پروازش ترک می کند. در حدود 15 کیلومتری خارج از شهر سنندج، لباس شخصیها سوار بردو خودرو، تاکسی را متوقف و او را دستگیر می کنند.

بهروز هیچ گونه فعالیت سیاسی نداشته است و در هیچ گروهی اپوزیسیونی عضویت ندارد. او به سینما علاقه مند است و در چند فیلم من به عنوانه مدیر تولید فعالیت کرده است و چندین فیلم کوتاه نیزساخته است. او هم اکنون ۴۰ سال دارد و شهروند کرد ایرانی اهل سنت است و سال گذشته به کردستان عراق مهاجرت کرده است و در آن جا مدیر یک فروشگاه لوازم بهداشتی است. بهروز و همسرش در کردستان عراق زندگی می کنند و ماه گذشته صاحب یک فرزند پسر به نام هرمانگ شدند.

ما به شدت نگران بهروزهستیم، به ویژه به دلیل مسائل مربوط به سلامتش. او بدلیل تصادفی که چند سال پیش در کردستان، ایران داشته است در هر دو پاهایش پلاتین دارد. او همچنین نیاز به مراقبت و دارو برای مریضی نقرس ، قلب ضعیف، و مشکلات تنفسی دارد. ما از مقامات ایرانی می خوهیم که اورا هر چه سریعترآزاد کنند.

ادوار کبک آگاه است

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s