جبهه مشارکت: حاکمیت استراتژی «صلح داخلی» و «آشتی ملی» در پیش بگیرد

Posted: November 13, 2012 in Uncategorized

جبهه مشارکت ایران اسلامی در بیانیه ای تصریح کرد که روند مخرب تعمیق شکاف بین حاکمیت و مردم؛ پس از بر ملا شدنِ غیر واقعی بودنِ برنامه‌ها و شعارهای چند سال اخیر بالاخص پس از انتخابات ۸۸ و شکست استراتژی دنبال شده توسط اقتدارگرایان در حوزه‌های کلان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ریزش بسیاری از مردم و هواداران حاکمیت را در پی داشته و ظرفیت و گستره‌ی نیروهای اجتماعی و اصلاح‌طلب را افزایش داده است.

این حزب اصلاح طلب در ببانیه خود پیشنهاد “هم به منظور رفع تهدیدهای خارجی و هم پیشگیری هر چه عاجل‌تر از روند مخرب تعمیق شکاف بین حاکمیت و مردم… حاکمیت استراتژی « صلح داخلی » و «آشتی ملی » را اتخاذ نموده و در گام نخست با شکستن حصر خانگی سران جنبش سبز آقایان موسوی و کروبی ، سر کارخانم رهنورد، آزادی همه زندانیان سیاسی ، آزادی فعالیت احزاب و نهادهای مدنی- اجتماعی، مطبوعات‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، آزادی بیان، و با ایجاد بستری جدید و ساز و کاری شفاف برای انتخابات آزاد، خطر فشار خارجی و تهدیدهای آنان را نیز منتفی سازد.”

متن کامل این بیانیه که در سایت نوروز منتشر شده، در ادامه می آید:

به نام خدا

«و لا تفسدوا فی الارض بعد اصلاحها ذلکم خیر لکم ان کنتم مؤمنین» (اعراف/۸۵)

در خرداد ماه ۱۳۸۸ و بلافاصله پس از انتخابات، عده‌‌ی کثیری از فعالان سیاسی دستگیر شدند و سپس در پی اعتراض گسترده و ارام مردم نسبت به نتیجه‌‌‌‌ی انتخابات، که تبلور اولیه‌ی آن در راهپیمایی ۲۵ خرداد با حضور بیش از سه میلیون تن از شهروندان تهرانی صورت گرفت، خیل دیگری روانه‌ی بازداشت‌گاه‌ها و زندان‌ها شده و به اتهامات واهی به حبس‌ها و محرومیت‌های غیرمنصفانه و ظالمانه محکوم گردیدند.

اینک بسیاری از نیروهای سیاسی و اصلاح‌طلب در زندان‌ها و در شرایط سخت توأم با فشارها و محدودیت‌های بسیار، دوره‌های سنگین محکومیت را سپری می‌کنند. در این میان بسیاری از اعضای جبهه مشارکت ایران اسلامی از دبیرکل آن تا سایر اعضای حزب نیز تاوان ایستادگی‌ها و مقاومت‌های اصولی خود را در جهت تحقق اصول اصلاح‌طلبی که همان معنویت، عدالت، آزادی و ایران برای همه ایرانیان است، می پردازند. در این میان بسیاری از دوستان برغم این فشارها، کماکان در درون زندان، بر مواضع اصلاح‌طلبانه‌ی خود و اعتراض به روندهای مخرب گوناگون سیاسی، اجتماعی و صنفی، چه نسبت به اوضاع دادرسی‌ها تا صدور حکم، و چه نسبت به اوضاع داخلی زندان‌ها و شرایط اسف‌بار آن، و چه نسبت به فضای سیاسی حاکم بر کشور و فضای شکل گرفته‌ی بین‌المللی علیه ایران، پای می‌فشارند و به بیان دیدگاه‌های خویش می‌پردازند. این زندانیان حرکت اصلاح‌گری و بازگشت حاکمیت به روند اصلاحی در تمامی زمینه‌ها را وجهه همت خویش قرار داده‌اند، و برخی از آنان، همچون برادرمان مصطفی تاج‌زاده، چنان‌که از زندان نوشته‌های او هویداست بر اساس استراتژی اصلاح‌طلبان، کماکان بازگشت به اصلاحات توسط حاکمیت و گشایش سیاسی را راه نجات کشور می داند. او نشان داده است که اصلاح‌طلب واقعی در هر کجا که باشد اصلاح‌طلب است، چه در حاکمیت، چه در جامعه مدنی و حضور در احزاب و چه در زندان. وی با مبارزه مدنی خویش با بی‌عدالتی‌ها، و در جهت احیاء و حفظ حقوق شهروندی، و حق انتقاد و تذکر و ارایه‌ی اندیشه‌ی اصلاحی حتی از درون زندان، و تأکید بر آزادی بیان، عملا اثبات کرده است که زندان الزاما نمی‌تواند مانع حرکت یک اصلاح‌طلب برای ادامه مبارزه با کژی‌ها و بی‌قانونی‌ها باشد.

او اینک حبس در قرنطینه را می‌گذراند، وی از زمانی که در اعتراض به روند غیرقانونی نگه‌داری و برخورد با زندانیان و نحوه رفتارهای توهین آمیز با خویش، روزه گرفت- که اینک دو سال از آغاز روزهای اعتراضی وی می گذرد- نشان داد که زندان نمی‌تواند اراده و احساس مسؤولیت انسان‌های آزاده و متعهد را بشکند. همچنانکه بسیاری از زندانیان سیاسی این‌گونه بوده و هستند.

ما با اعلام قدر دانی، حمایت و پشتیبانی از کلیه‌ی زندانیان سیاسی، بالاخص دستگیر شدگان پس از انتخابات ۸۸، اعلام می داریم، رئوس دکترین اصلاح‌طلبی کماکان همان رئوس اعلامی گذشته است و این حرکت با پیشتازی اسیران زندانی و کلیه‌ی اعضا و هواداران حزب، بدون هیچ‌گونه انحرافی ادامه خواهد داشت. حرکت اصلاحی، حرکتی قانونمدار، مردمسالار، مسالمت‌آمیز- چنانکه آقای مهندس موسوی در بیانیه شماره ۱۷ خود اشاره کردند بدون خشونت- منطقی، توأم با مسؤولیت و البته منتقدانه، آزاد، صریح و بدون مماشات با قانون شکنی‌ها، ظلم‌ها، بی‌انصافی‌ها و تجاوز به حقوق شهروندان و بالاخص زندانیان سیاسی بوده و خواهد بود.

ما اعلام می داریم که ادامه روند موجود بالاخص در شرایط کنونی کشور و اوضاع داخلی و فشارهای بین‌المللی، با تکیه به نهادهای نظامی، انتظامی و امنیتی و ایجاد رعب و وحشت و دستگیری و زندان و امنیتی کردن فضای کشور، و یا فشار تبلیغات و جوسازی‌ها و دروغ‌پردازی‌ها و وارونه جلوه‌ دادن واقعیت‌ها توسط دستگاه‌های تبلیغی و رسانه‌ای حکومتی، راه به جایی نبرده و جز به تعمیق بیش‌تر شکاف دولت- ملت، و افزایش تهدیدها توسط دول خارجی، نمی‌انجامد. بنابراین هم به منظور رفع تهدیدهای خارجی و هم پیشگیری هر چه عاجل‌تر از روند مخرب تعمیق شکاف بین حاکمیت و مردم- که قاعدتا پس از بر ملا شدنِ غیر واقعی بودنِ برنامه‌ها و شعارهای چند سال اخیر بالاخص پس از انتخابات ۸۸ و شکست استراتژی دنبال شده توسط اقتدارگرایان در حوزه‌های کلان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ریزش بسیاری از مردم و هواداران حاکمیت را در پی داشته و ظرفیت و گستره‌ی نیروهای اجتماعی و اصلاح‌طلب را افزایش داده است- لازم است حاکمیت استراتژی « صلح داخلی » و «آشتی ملی » را اتخاذ نموده و در گام نخست با شکستن حصر خانگی سران جنبش سبز آقایان موسوی و کروبی ، سرکارخانم رهنورد، آزادی همه زندانیان سیاسی ، آزادی فعالیت احزاب و نهادهای مدنی- اجتماعی، مطبوعات‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، آزادی بیان، و با ایجاد بستری جدید و ساز و کاری شفاف برای انتخابات آزاد، خطر فشار خارجی و تهدیدهای آنان را نیز منتفی سازد.

آزادی زندانیان، احزاب، نهادهای مدنی، بیان و مطبوعات و هر آنچه که از لوازم مردمسالاری محسوب می گردد، اگر چه شاید هزینه‌هایی را برای حاکمیت به دنبال داشته باشد، ولی بهره و سود آن برای نجات کشور و ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران قطعا به مراتب بیشتر خواهد بود.

«ما بجز اصلاح چیزی نمی خواهیم»

جبهه مشارکت ایران اسلامی

ادوار کبک آگاه است

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s