راه اندازی کمپین «دعوت از بان کی مون برای دیدار با میرحسین موسوی» از سوی فعالان دانشجویی

Posted: August 26, 2012 in Uncategorized

ادوارنیوز: جمعی از فعالان سیاسی و دانشجویی با راه اندازی کمپینی با نام «دعوت از بان کی مون برای دیدار با میرحسین موسوی» از دبیر کل سازمان ملل خواسته اند تا طی سفر به ایران با میرحسین موسوی، یکی از رهبران جنبش سبز که در چند روز گذشته در اثر بیماری قلبی به بیمارستان منتقل شده بود، دیدار کند.

به گزارش دانشجونیوز، با افزایش نگرانی ها از وضعیت جسمی میرحسین موسوی، جمع کثیری از فعالان دانشجویی و سیاسی از کاربران مجازی و کنشگران ایرانی خواسته اند تا با پیوستن به کمپین «دعوت از بان کی مون برای دیدار با میرحسین موسوی» و ارسال پیام هایی به آدرس دبیر کل سازمان ملل، از وی بخواهند تا در سفر به ایران با میرحسین موسوی نیز دیدار کند.

این کمپین در آستانه ی برگزاری جلسه سران غیر متعهد و حضور آقای بانک کی مون، دبیر کل سازمان ملل در ایران راه اندازی شده است.

میرحسین موسوی که روز پنج شنبه به دلیل عارضه قلبی به یکی از بیمارستان های تخصصی قلب تهران منتقل شده بود، ظهر روز گذشته به حصر خانگی بازگردانده شده است.

گفته می شود در پی عمل آنژیوگرافی و استنت گذاری روز گذشته، میرحسین موسوی به مجددا به زندان خانگی در کوچه اختر منتقل شده است.

در چند سال اخیر بسیاری از زندانیان سیاسی در ایران با وخامت حال جسمی مواجه شده و حکومت ایران از درمان این زندانیان سرباز زده است. تاکنون نزدیک به ۱۰ تن از زندانیان سیاسی در ایران در سر عدم رسیدگی به وضعیت نامناسب جسمی در زندان جان باخته اند. میرحسین موسوی به همراه مهدی کروبی، از رهبران جنبش سبز، بیش از ١٨ ماه است که در حبس خانگی نگهداری می شوند.

اعضای این کمپین در پیام ابتدایی خود خطاب به فعلان نوشته اند: «تنها زمان ممکن برای ملاقات رییس سازمان ملل با میر حسین موسوی را از دست ندهیم به جمع ما بپیوندید.»

مارتین نسیرکی، سخنگوی سازمان ملل در ارتباط با سفر دبیرکل سازمان ملل در چند روز گذشته گفته بود: «دبیر کل سازمان ملل در این سفر نگرانی های جامعه جهانی نسبت به برنامه هسته ای ایران، تروریسم، حقوق بشر و جنگ در سوریه را با مقامات ایرانی در میان خواهد گذاشت.»

روز گذشته نیز ۴۱۹ تن از فعالین سیاسی و مدنی، اساتید دانشگاه، روشنفکران و مدافعان حقوق بشر در نامه ای به دبیر کل سازمان ملل متحد از وی درخواست کردند که در سفر به تهران با آقایان موسوی، کروبی، خانم رهنورد و سایر زندانیان سیاسی در ایران دیدار کند.

در بخشی از این نامه آمده بود: «ما امضا کنندگان به نام انسانیت و آرمان های بلند منشور ملل متحد بار دیگر از شما می خواهیم پیگیری پیرامون نقض حقوق بشر و تقاضا برای پایان دادن به خشونت و تبعیض دولتی در ایران، اعطای مرخصی فوری به زندانیان سیاسی که از بیماری های حاد رنج می برند و آزادی تمامی زندانیان عقیدتی، سیاسی و بی گناه را سرلوحه مذاکرات خود با مقامات حکومت قرار دهید وبا اهتمامی جدی ملاقات با مهندس میر حسین موسوی، سرکار خانم زهرا رهنورد و حجت الاسلام مهدی کروبی در فضایی آزاد و به دور از ارعاب نیرو های امنیتی را خواستار شوید.»

حصر خانگی این رهبران مخالف دولت، در بهمن ماه ۸۹ از همان ساعات اولیه، موجی از اعتراض‌های داخلی و برخی از مجامع بین‌المللی و مراجع تقلید منتقد دولت را به دنبال داشت اما به رغم تلاش‌های فعالان و نهادهای حقوق بشری، اعتراض‌ها راه به جایی نبرد.

در یک سال گذشته و از زمانی که مهدی کروبی و میرحسین موسوی در حصر به سر می‌برند، خانواده‌های آنها بارها توسط حکومت تحت انواع فشارها قرار گرفته‌اند و به ویژه ماموران امنیتی بارها دختران میرحسین موسوی را به بازداشت و ممنوعیت‌های کاری تهدید کرده‌اند.

حصر خانگی مهدی کروبی و میر حسین موسوی با اعتراض های زیادی از سوی احزاب و شخصیت های سیاسی مواجه شد. از جمله این واکنش ها می توان به مخالفت های جبهه مشارکت، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، گزارشگران بدون مرز، مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی، سازمان عفو بین الملل، نهضت آزادی، شورای فعالان ملی مذهبی، مجمع روحانیون مبارز، حزب اعتماد ملی، محمد خاتمی، محمد رضا خاتمی، احمد منتظری، ابوالحسن بنی صدر، عزت الله سحابی، مصطفی تاج‌زاده، محسن میردامادی، عبدالله رمضان‌زاده، علی شکوری‌راد، عبدالکریم سروش، عبدالکریم لاهیجی، شیرین عبادی، اکبر گنجی، عبدالعلی بازرگان، آیت الله صانعی، آیت الله دستغیب، آیت الله موسوی اردبیلی، آیت الله شبیری زنجانی، آیت الله بیات زنجانی و علی مطهری با حصر خانگی رهبران جنبش سبز اشاره کرد..

پس از اعتراضات جنبش سبز در روز ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ و حصر خانگی رهبران جنبش سبز، هواداران جنبش سبز در اعتراض به این حصر خانگی در روزهای ۱ اسفند ۱۳۸۹، ۱۰ اسفند ۱۳۸۹، ۱۷ اسفند ۱۳۸۹ و ۲۴ اسفند ۱۳۸۹ دست به اعتراض و تظاهرات زدند.

ادوار کبک آگاه است

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s